ON AIR
od 18:00 Café Classic zaprasza: Natalia Grzeszczyk

Viola Davis dołączyła do grona laureatów EGOT

Gwiazda takich produkcji, jak „Płoty”, „Służące” czy „Sposób na morderstwo”, otrzymała właśnie kolejne prestiżowe trofeum. Davis, która ma już na koncie Oscara oraz statuetki Emmy i Tony, wczorajszego wieczoru zdobyła upragnioną nagrodę Grammy. Hollywoodzka aktorka dołączyła tym samym do elitarnego grona laureatów EGOT – czterech najważniejszych amerykańskich wyróżnień w branży rozrywkowej. Zaszczytu tego dostąpiło jak dotąd prócz niej jedynie 17 osób na całym świecie.

Viola Davis dołączyła do grona laureatów EGOT
Viola Davis /fot.PAP/ EPA/CAROLINE BREHMAN

Viola Davis okazała się jedną z największych triumfatorek tegorocznej ceremonii wręczenia nagród Grammy. Choć słynna aktorka na co dzień nie jest związana z branżą muzyczną, otrzymała właśnie „muzycznego Oscara”. Tego wieczoru Davis została uhonorowana statuetką w kategorii Najlepszy Audiobook i Nagranie z Opowiadaniem Historii. Przyznająca te prestiżowe nagrody Narodowa Akademia Sztuki i Techniki Rejestracji doceniła gwiazdę „Służących” za jej wydany w formie audiobooka pamiętnik „Finding Me: A Memoir”, który miał premierę w kwietniu zeszłego roku.

„Napisałam tę książkę, by uhonorować 6-letnią Violę – jej życie, radość, traumę, wszystko, przez co przeszła. To była niezwykła podróż” – powiedziała odbierając nagrodę gwiazda. Podczas swojego przemówienia Davis podziękowała najbliższym – mężowi Juliusowi Tennonowi i 12-letniej córce Genesis. „Pragnę podziękować przede wszystkim ludziom, których kocham. Jesteście dla mnie całym światem i najwspanialszym rozdziałem w mojej książce” – podsumowała świeżo upieczona zdobywczyni Grammy.

Dlaczego Davis można uznać za jedną z największych wygranych wczorajszej ceremonii? Otóż złoty gramofon był jedynym elementem, którego brakowało aktorce do przyznania jej statusu EGOT. W tym elitarnym gronie znajdują się wykonawcy, którzy mają na koncie cztery najważniejsze amerykańskie nagrody w dziedzinie przemysłu rozrywkowego: Emmy, Grammy, Oscara oraz Tony. Davis zapisała się w historii jako 18. laureatka.

Statuetkę Emmy hollywoodzka gwiazda zdobyła w 2015 roku, triumfując w kategorii Najlepsza aktorka w serialu dramatycznym. Wyróżnienie to otrzymała ona za występ w serialu „Sposób na morderstwo”. Pierwszego – i, jak na razie, jedynego – Oscara przyznano jej rok wcześniej za rolę drugoplanową w dramacie „Płoty” w reżyserii Denzela Washingtona. Nagrodę Tony za najlepszą rolę żeńską w spektaklu teatralnym Davis zdobyła dwukrotnie – w 2001 i 2010 roku. Prócz wspomnianych trofeów do rąk aktorki trafiły także m.in. Złoty Glob oraz nagrody BAFTA, Critic’s Choice, dwie Satelity i pięć statuetek przyznawanych przez Amerykańską Gildię Aktorów Filmowych. (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic