Informacje

Twórca „La La Land” nakręcił film iPhone’em

Dodano:
Twórca „La La Land” nakręcił film iPhone’em

Damien Chazelle /fot./PAP/EPA/ETIENNE LAURENT

Osiem minut trwa najnowszy film Damiena Chazelle’a zatytułowany „The Stunt Double” (określenie oznaczające dublera do ujęć kaskaderskich). W całości został zrealizowany Iphone’em 11 Pro. Idąc na przekór wszelkim poradnikom dotyczącym kręcenia filmów telefonem, które nakazują robienia tego w orientacji poziomej, Chazelle zrealizował swój film w pionie.

Nie jest to pierwsza próba przekonania widzów do oglądania filmów na ekranie telefonów. Orientacja pionowa idealnie sprawdza się właśnie tam i nigdzie indziej. Niedawno wystartowała specjalna platforma streamingowa Quibi, której produkcje dopasowane są do wymagań ekranu smartfona. Nie zyskała spodziewanej przez jej twórców popularności.

Reżyser takich filmów jak „La La Land”, „Whiplash” czy serial „The Eddy” z Joanną Kulig, Damien Chazelle najwyraźniej nie zniechęcił się niepowodzeniem Quibi, prezentując widzom swoją wersję „pionowego kina”. Czy jest to zapowiedź rewolucji w wyświetlaniu filmów? Nie wydaje się, aby pionowe filmy zyskały popularność, co dopiero mówić o kinach z pionowym ekranem. Szczególnie w dobie pandemii COVID-19, która stawia pod znakiem zapytania przyszłość kin. „The Stunt Double” trudno jednak odmówić walorów rozrywkowych.

W roli głównej w filmie „The Stunt Double” wystąpił prawdziwy kaskader Tom McComas, który brał wcześniej udział w takich produkcjach jak „Mroczny Rycerz”, „Szybcy i wściekli 5” czy „Miasto złodziei”. Wcielił się on w rolę kaskadera, któremu podczas wykonywania trudnego popisu kaskaderskiego na planie kręconego właśnie filmu, przed oczami staje całe jego kaskaderskie życie.

Kolejny projekt Chazelle’a to „Babylon”, w którego obsadzie najprawdopodobniej pojawią się Emma Stone, Brad Pitt oraz Tobey Maguire. Niewiele wiadomo o fabule filmu Chazelle’a. Jego akcja ma rozgrywać się w Hollywood lat 20. ubiegłego wieku w okresie przejścia pomiędzy kinem niemym a kinem dźwiękowym.

„The Stunt Double” nie jest pierwszym profesjonalnym filmem zrealizowanym w całości iPhone’em. Wcześniej w ten sam sposób nakręcona została „Mandarynka” z 2015 roku czy późniejsza „Niepoczytalna” Stevena Soderbergha. (PAP Life)

 • 21:48 Georg Friedrich Haendel Eternal Source of Light Divine
 • 21:55 Nick Drake Day Is Done
 • 21:58 Steven Price Katrina
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 328, Sunday, 20 September 2020
 • 1
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • 2
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 3
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2020 RMF Classic