Trwa zbiórka na rzecz Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Trzy mln zł w ramach zorganizowanej zbiórki na rzecz Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie chce zebrać zaprzyjaźnione z tą instytucją Stowarzyszenie im. Stanisława Wyspiańskiego. Pieniądze mają wypełnić lukę budżetową oraz pozwolić na realizację spektakli i przeprowadzenie remontu.

Trwa zbiórka na rzecz Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie/fot.Art Service 2/PAP

Los w rękach obywateli

Prezes Stowarzyszenia im. Stanisława Wyspiańskiego, Arkadiusz Klej opowiadał o zbiórce - "Nasze stowarzyszenie, któremu patronuje Stanisław Wyspiański, chce, żeby kultura była nie tylko dostępna, ale też, żeby była w ogóle. Stajemy przed sytuacją, w której to od nas, jako obywateli zależy, ile jej zostanie na koniec tego roku".

Szykują się zmiany

Stojący na czele stowarzyszenia, podczas środowego briefingu prasowego poinformował, że internetowa zbiórka na rzecz krakowskiej sceny ruszyła w środę. Jej celem jest wypełnienie luki w budżecie teatru, co pozwoli na realizację spektakli i prowadzenie bieżącej działalności. Siedzibę instytucji czeka też remont, który nie dość, że pochłonie środki finansowe, to czasowo wyłączy z użytku główną scenę.

"Założenie jest takie, że zbiórka będzie trwała do końca tego roku. Przez ten czas mamy nadzieję — na różne sposoby — zebrać trzy miliony złotych, po to, aby wypełnić całą dziurę budżetową, która pojawiła się po ostatnich wydarzeniach" - powiedział Klej.

Prezes nawiązał w ten sposób do sytuacji teatru, którego dyrekcja liczyła na tegoroczne wsparcie ze strony ministerstwa kultury. Od miesięcy trwały starania, by resort stał się współprowadzącym scenę; o tym, że do współpracy nie dojdzie, pod koniec roku ubiegłego roku poinformował szef MKiDN Piotr Gliński.

Władze teatru

Dyrektor teatru Krzysztof Głuchowski uważa, że taki obrót spraw to konsekwencja listopadowej, szeroko komentowanej premiery "Dziadów" - przedstawienia krytykowanego przez małopolską kurator oświaty Barbarę Nowak i ministra edukacji Przemysława Czarnka. Zarządzający krakowską sceną przekazanie wiadomości o "braku wsparcia ministerstwa w ostatniej chwili, czyli tuż przed rozpoczęciem roku budżetowego" określił mianem "katastrofy".

W związku z sytuacją, w jakiej znalazła się placówka, zaprzyjaźnione z nią stowarzyszenie apeluje o wsparcie zbiórki, kupowanie biletów i śledzenie wszystkich działań, którym przyświecać będzie hasło #teatrjestnasz.

"Wiemy, że Wyspiański był bardzo niepokorną postacią — nasz patron potrafił odrzucić ofertę tylko dlatego, że mu się nie podobała, ale za każdym razem starał się przestrzegać pewnych wartości. I tą zasadniczą wartością, wobec której wszyscy powinniśmy być wierni, jest pewna wolność twórców" - wskazał Klej. "Nasi członkowie będą zbierali środki na teatr na różne sposoby, po to, żeby już nigdy nie trzeba było organizować zbiórek, w których staramy się o to, żeby kultura przetrwała" - podkreślił prezes stowarzyszenia.

A współpracy brak

Do współpracy między krakowską sceną a resortem kultury nie dojdzie, minister Gliński poinformował pod koniec grudnia ubiegłego roku, odpowiadając na list posłanek Małgorzaty Kidawy-Błońskiej (KO) i Iwony Śledzińskiej — Katarasińskiej (KO) w tej sprawie.

"Informuję […], że faktycznie, rozważaliśmy współprowadzenie Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie — tak jak rokrocznie rozważamy współprowadzenie wielu nowych, zgłaszających się do nas w tej sprawie instytucji kultury — ale zdecydowaliśmy, że od nowego roku współprowadzone będą inne ważne instytucje kultury" - napisano w odpowiedzi ministra, zamieszczonej w mediach społecznościowych.

O tym, że województwo małopolskie w budżecie na bieżący rok zabezpieczyło kwotę o milion zł większą niż w roku poprzednim, z przeznaczeniem na funkcjonowanie teatru im. Słowackiego, jeszcze w grudniu zapewnił urząd marszałkowski. Zbiórka prowadzona jest pod tym adresem.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic