Informacje

Tom Hanks - wielki gwiazdor w małym samochodzie...

Dodano:
Tom Hanks - wielki gwiazdor w małym samochodzie...

fot. PAP/EPA

6 czerwca 1973 roku w Bielsku-Białej zmontowano pierwszego "malucha". 30 listopada 2017 roku w Los Angeles Tom Hanks odebrał kluczyki do swojego fiata 126p, podarowanego mu przez mieszkańców miasta. 9 lipca gwiazdor obchodzi 63. urodziny.

Tom Hanks wychowywał się głównie w rodzinach zastępczych. W szkole średniej zainteresował się aktorstwem. Po pewnym czasie porzucił naukę i dołączył do Riverside Theater. Debiutował w "Poskromieniu złośnicy" Williama Szekspira.

Na srebrnym ekranie pojawił się w 1980 roku. Zagrał w serialu "Bosom Buddies". Następnie zagościł w filmach: "Plusk", "Wieczór kawalerski" i "Skarbonka". Postrzegany był jako aktor komediowy, ale przełomem w jego karierze stała się rola dramatyczna - adwokata chorego na AIDS - w filmie "Filadelfia". Za tę rolę Hanks otrzymał Oscara.

Rok później zagrał tytułowego bohatera w filmie "Forrest Gump". I znów sięgnął po Oscara. Wcześniej, rok po roku nagrodę Akademii Filmowej odebrał tylko Spencerze Tracy. W 1999 roku Hanks otrzymał Złoty Glob oraz czwartą nominację do Nagrody Akademii Filmowej za rolę kapitana Millera w filmie Stevena Spielberga "Szeregowiec Ryan". Piątą nominację otrzymał w 2000 roku za rolę w filmie "Cast Away: Poza światem". Wcześniej Hanks postanowił stanąć "po drugiej stronie" kamery: zadebiutował jako reżyser i scenarzysta filmem "Szaleństwa młodości".

O upodobaniach motoryzacyjnych gwiazdora jego fani dowiedzieli się z Instagramu, na którym pokazał swoje zdjęcie z małym fiatem zrobione w Budapeszcie. Na odzew nie trzeba było długo czekać. Polscy fani aktora z Bielska-Białej postanowili podarować mu oryginalnego "malucha", produkowanego kiedyś w tym mieście.

Aktor odebrał auto w Los Angeles, ale nie pojechał nim na galę Oscarów... W jednym z talk show przyznał, że największy problem, jaki ma z "maluchem", jest taki, że okna otwiera się ręcznie i trzeba się przy tym napracować kręcąc korbką...

W 1988 roku Hanks poślubił aktorkę Ritę Wilson. Spotkali się trzy lata wcześniej na planie filmu "Ochotnicy". Mają dwoje dzieci. Dla żony Hanks zmienił wyznanie z katolickiego na prawosławne. Wcześniej, w latach 1978-1987, Hanks był żonaty z aktorką Samanthą Dillingham. Z tego małżeństwa ma dwoje dzieci, a syn Samanthy i Toma, Colin, jest również aktorem.

Hanks jest spokrewniony z 16. prezydentem USA Abrahamem Lincolnem. Wspólnym przodkiem Lincolna i aktora był John Hanks, urodzony w 1687 roku, który był pradziadkiem matki Abrahama Lincolna - Nancy Hanks.

Aktor od około 2013 roku boryka się z ciężkim przypadkiem cukrzycy. W 2016 roku choroba nasiliła się, powodując bóle i pogorszenie jego stanu zdrowia. (PAP Life)

 • 12:17 Trevor Morris Main Titles/The Final Chapter/The Legacy Of Achievement
 • 12:24 Łabędź z Karnawału zwierząt
 • 12:28 Antonio Rosetti Sinfonia a 8 Instrumentis ex F, Murray A35 (IV. Allegro non troppo)
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 292, Sunday, 13 October 2019
 • 1
  Michał Lorenc
  Psy
  Kołysanka
 • 2
  Henry Mancini / Audrey Hepburn
  Śniadanie u Tiffaniego
  Moon River
 • 3
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic