Informacje

"Teatr w ruinie" - Festiwal Teatralny Boska Komedia od 9 grudnia

Dodano:
"Teatr w ruinie" - Festiwal Teatralny Boska Komedia od 9 grudnia

Polski teatr nie tylko komentuje, ale diagnozuje lęki i nadzieje Polaków - mówi Bartosz Szydłowski dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia, którego 10. Edycja - "Teatr w ruinie” - rozpocznie się w Krakowie 9 grudnia.

Imprezę otworzy przedstawienie "Vernon Subutex" - adaptacja powieści Virginie Despentes w reż. Wiktora Rubina i Jolanty Janiczak. W części festiwalu nazwanej "Purgatorio" przewidziane są m.in. spektakle: "Proces" w reż. Krystiana Lupy, "Rabacja" w reż. Jakuba Roszkowskiego, "Imitation of Life" w reż. Kornela Mundruczo, "Mateluna" w reż. Guillermo Calderona. Odbędą się także liczne dyskusje i spotkania z artystami.

"Żywiołem polskiego teatru jest mocne spięcie, mocne związanie się z rzeczywistością polityczną i społeczną. Polski teatr od dziesiątek lat nie tylko komentuje, ale diagnozuje lęki i nadzieje współczesnych Polaków - to jest jego siła i to, co zachwyca gości z zagranicy" - powiedział w środę dyrektor artystyczny festiwalu, Bartosz Szydłowski.

W tegorocznym konkursie głównym zwanym "Inferno", zostanie pokazanych 16 spektakli, m.in.: "Wesele" w reż. Jana Klaty, "Chłopi" - Krzysztofa Garbaczewskiego, "Żony stanu, dziwki rewolucji, a może i uczone białogłowy" - Wiktora Rubina i Joli Janiczak, "Henrietta Lacks" - Anny Smolar, "Harper" - Grzegorza Wiśniewskiego, "Ślub" - Anny Augustynowicz, "Sekretne życie Friedmanów" - Marcina Wierzchowskiego, "Wściekłość" - Mai Kleczewskiej. Przedstawienia oceni międzynarodowe jury, w którego składzie znaleźli się m.in.: Reem Allam z Egiptu, Cesar Augusto z Brazylii, Diane Rodriguez z USA i Matthias Pees z Niemiec.

Część zwana "Paradiso" - zamykająca festiwalową prezentację - będzie mieć formę przeglądu przedstawień dyplomowych szkół teatralnych. Widzowie zobaczą spektakle: "Kochanie zabiłam nasze koty" w reż. Rafała Dziwisza, "Efekt" - Agnieszki Glińskiej oraz "Do Dna" - Ewy Kaim, z Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie; a także "Cesky diplom" - Piotra Ratajczaka, z wrocławskiej filii krakowskiej akademii.

Festiwal Boska Komedia rozszerza w tym roku formułę o przedstawienia dla dzieci i młodzieży, inaugurując przegląd Mała Boska Komedia. Młodzi widzowie zobaczą m.in. "Krzyżaków" w reż. Jakuba Roszkowskiego, "Kasieńkę" - Anny Wieczur-Bluszcz, "Piekło-Niebo" w reż. Jakuba Krofty.

Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia potrwa do 16 grudnia, a jego organizatorami są: Teatr Łaźnia Nowa i Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz partnerzy: Gmina Miejska Kraków, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Adama Mickiewicza oraz firmy City, AMS i BoConcept.

 • 12:31 Gioacchino Rossini Fragment Uwertury do Wilhelma Tella
 • 12:35 Wolfgang Amadeusz Mozart Symphony No.40 in G minor (4)
 • 12:43 Peggy Lee As Time Goes By
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 256, niedziela, 24 czerwca 2018
 • 1
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • 2
  Sixto Rodriguez
  Sugar Man
  Sugar Man
 • 3
  Bartosz Chajdecki
  Kruk. Szepty słychać po zmroku
  temat
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2018 RMF Classic