Informacje

Strój astronauty z kultowego filmu Kubricka trafił na aukcję

Dodano:
Strój astronauty z kultowego filmu Kubricka trafił na aukcję

fot.PAP/Grzegorz Michałowski

Kostium astronauty, noszony przez głównego bohaterem filmu „2001: Odyseja kosmiczna”, został wystawiony na aukcji. Prognozuje się, że osiągnie wartość 200-300 tys. dolarów.

Obraz „2001: Odyseja kosmiczna” z 1968 roku uchodzi za jeden z najwybitniejszych filmów fantastycznych w historii kina. W bardzo przyśpieszonej wersji pokazuje on ewolucję człowieka – od małpy po zdobywcę kosmosu. Do dziś dzieło Stanleya Kubricka robi na wielu piorunujące wrażenie. Po „Odysei kosmicznej” nie zostało wiele pamiątek z planu. Kubrick miał zniszczyć dużą część filmowych kostiumów i gadżetów, gdyż nie chciał, by zostały wykorzystane w innych produkcjach bez jego zgody.

Wśród przedmiotów, które się ostały, jest kosmiczny skafander w srebrnym kolorze z niebieską skrzynką na piersiach i hełmem. Oglądaliśmy w nim postać dr. Dave’a Bowmana w pamiętnej scenie, pokazującej, jak niszczy on komputer HAL 9000. Kostium nosiło też kilku innych bohaterów, więc był przemalowywany.

Być może ten skafander będzie najbardziej pożądanym obiektem podczas aukcji w domu aukcyjnym Julien’s w Beverly Hills, zaplanowanej na 17-18 lipca. Szacuje się, że w trakcie licytacji zostanie sprzedany za 200-300 tys. dolarów. Przedmioty wystawione na aukcję „Legends and Explorers” będzie można obejrzeć przed licytacją od 13 lipca. Wśród 900 przedmiotów, które trafią pod młotek, jest również joystick używany przez Neila Armstronga podczas misji Apollo 11.

Do tej pory najdroższym przedmiotem związanym z "Odyseją kosmiczną", sprzedanym na aukcji, był model statku Aries 1B. Eksponat, mający 81 cm wysokości i 69 cm szerokości, został w 2015 r. kupiony przez Amerykańską Akademię Filmową za 344 tys. dolarów. (PAP Life)

 • 22:26 On the Sunny Side of the Street
 • 22:29 Pat Metheny North
 • 22:34 Seong-Jin Cho, Claude Debussy Passepied
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 328, Sunday, 20 September 2020
 • 1
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • 2
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 3
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2020 RMF Classic