"Strefa interesów" z szansą na Oscara dla najlepszego filmu międzynarodowego

Brytyjsko-polsko-amerykańska koprodukcja "Strefa interesów" w reż. Jonathana Glazera otrzymała we wtorek szansę na Oscara dla najlepszego pełnometrażowego filmu międzynarodowego.

"Strefa interesów" z szansą na Oscara dla najlepszego filmu międzynarodowego
Zdjęcie z planu "Strefy interesów" Jonathana Glazera /Gutek Film /Materiały prasowe

Nominacje do 96. Oscarów ogłoszono we wtorek na profilu Amerykańskiej Akademii Filmowej na YouTube. Nazwiska nominowanych odczytali aktorka Zazie Beetz oraz aktor i scenarzysta Jack Quaid.

Szansę na statuetkę w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy otrzymała brytyjsko-polsko-amerykańska koprodukcja "Strefa interesów" w reż. Jonathana Glazera. Obraz, luźno nawiązujący do głośnej powieści wojennej Martina Amisa z 2014 r., śledzi życie rodzinne komendanta obozu KL Auschwitz Rudolfa Hoessa w willi położonej nieopodal obozowego muru. Za zdjęcia do filmu odpowiada Łukasz Żal.

Konkurentami "Strefy interesów" w wyścigu po Oscara będą: "Io Capitano" Matteo Garrone'a (Włochy), "Śnieżne bractwo" Juana Antonia Bayona (Hiszpania), "Perfect Days" Wima Wendersa (Japonia) i "The Teachers’ Lounge" Ilkera Cataka (Niemcy).

Laureatów nagród poznamy w niedzielę 10 marca podczas gali, która odbędzie się w hollywoodzkim Dolby Theatre. Gospodarzem uroczystości będzie Jimmy Kimmel. Aktor i komik w przeszłości trzykrotnie pełnił tę funkcję - w 2017, 2018 i 2023 r.

Daria Porycka

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic