Spektakl „Śmierć Jana Pawła II” w Teatrze Polskim. Premiera już w lutym

5 lutego w Teatrze Polskim w Poznaniu odbędzie się premiera spektaklu „Śmierć Jana Pawła II” w reż. Jakuba Skrzywanka. Spektakl został oparty na dokumentacji medycznej i wspomnieniach najbliższych współpracowników papieża, w tym kard. Stanisława Dziwisza i abp. Mieczysława Mokrzyckiego.

Spektakl „Śmierć Jana Pawła II” w Teatrze Polskim. Premiera już w lutym
Teatr Polski w Poznaniu/fot.Jakub Kaczmarczyk/PAP

Śmierć Papieża

Twórcy spektaklu przypomnieli, że „2 kwietnia 2005 roku o 21.37 osobisty papieski lekarz Renato Buzzonetti stwierdził zgon Jana Pawła II. W jednej chwili cale życie społeczne i kulturalne stanęło w miejscu. Tysiące ludzi wyszło na ulice, zatrzymały się samochody i komunikacja miejska, kibice przerwali rozgrywki ligowe. Najważniejszymi słowami tamtych dni stały się Santo Subito! (Święty natychmiast!)”.

Na podstawie

Spektakl „Śmierć Jana Pawła II” — jak poinformowali twórcy — został oparty na dokumentacji medycznej i wspomnieniach najbliższych współpracowników papieża, w tym kard. Stanisława Dziwisza i abp. Mieczysława Mokrzyckiego. Inspiracją dla twórców przedstawienia był m.in. film Alberta Serry „Śmierć Ludwika XIV”.
Premiera spektaklu odbędzie się 5 lutego na Dużej scenie Teatru Polskiego w Poznaniu.
„Chcemy przyjrzeć się jeszcze raz ostatnim chwilom życia Karola Wojtyły i zapytać: czy wobec śmierci i choroby wszyscy jesteśmy równi? Gdzie jest granica w ukazywaniu choroby i cierpienia? Czym staje się ona, kiedy wszystko to, co prywatne staje się publicznym?” – podkreślił reżyser spektaklu Jakub Skrzywanek.

Obsada spektaklu

W spektaklu wystąpią: Mariusz Adamski, Alan Al-Murtatha, Piotr Dąbrowski, Michał Kaleta, Wojciech Kalwat, Piotr Kaźmierczak, Barbara Krasińska, Jakub Papuga, Monika Roszko, Andrzej Szubski, Kornelia Trawkowska, oraz Bogdan Żyłkowski. Wśród chórzystów znajdą się: Piotr Bróździak, Michał Mierzejewski, Witold Nowak, Marian Panek, Robert Pucek, Paweł Szajek, Kazimierz Zalewski i Lech Zydorek. Za dramaturgię spektaklu odpowiada Paweł Dobrowolski, za muzykę Karol Nepelski. Scenografię stworzyła Agata Skwarczyńska.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic