Informacje

Słynne zdjęcie Afganki na wystawie i aukcji

Dodano:
Słynne zdjęcie Afganki na wystawie i aukcji

Steve McCurry/fot.PAP/ EPA/CARSTEN REHDER

Portret zielonookiej afgańskiej dziewczynki autorstwa Steve’a McCurry'ego, która została okrzyknięta Mona Lisą XXI wieku, oglądać można w DESA Unicum na wystawie "Fotografia Kolekcjonerska".

"Zdjęcie, które będzie licytowane na aukcji 15 października, ma szansę stać się najdrożej sprzedaną w Polsce fotografią" - poinformowali PAP organizatorzy wydarzenia. W pakistańskiej miejscowości Nasir Bagh, właściwie w samym środku zbrojnego konfliktu, prowadzona była nieformalna szkoła. Jej uczennicą była Szarbat Gula – dziewczyna, która już wkrótce stała się symbolem afgańskich uchodźców, a w jej przenikliwym spojrzeniu doszukiwano się odbicia tragedii, jaką pochłonięta została jej ojczyzna – można przeczytać w materiałach towarzyszących wystawie i aukcji.

Zdjęcie właściwie już w dniu publikacji stało się ikoną. Prezentowana fotografia powstała w 1984 roku, w momencie gdy amerykański reporter Steve McCurry na zlecenie magazynu "National Geographic" przybył do obozu dla uchodźców znajdującego się na pograniczu afgańsko-pakistańskim. Portret zielonookiej dziewczyny stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych okładek na świecie. Praca ta była nie tylko przełomem we współczesnej fotografii dokumentalnej. Dzięki niej cały świat na nowo zainteresował się sytuacją polityczną i ekonomiczną panującą w Afganistanie.

Na wystawie „Fotografia Kolekcjonerska. Klasyka i awangarda artystyczna” prezentowane są też prace wybitnych polskich artystów. "Alicja w krainie czarów" jest słynnym  cyklem inscenizowanych fotografii do książki Lewisa Carolla. Jego autorami są fotograf Tomek Sikora i grafik Marcin Mroszczak.

Cykl powstawał na przestrzeni roku między 1978 a 1979. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca realizowana była jedna ilustracja. W postaci z opowieści Carolla wcielali się przyjaciele i znajomi autorów. Powstało 12 ilustracji do wybranych rozdziałów książki. Autorzy organizowali całe przedsięwzięcie samodzielnie angażując własne środki finansowe, wybierając plenery, tworząc scenografię, gromadząc i kompletując kostiumy, wymyślając charakteryzację dla poszczególnych postaci.

Realizacja tych "bajkowych" zdjęć była ucieczką od socrealistycznej rzeczywistości. "Dawała wolność twórczej wyobraźni, odpoczynku od codziennych problemów i szansę na wejście w świat, w którym wszystko jest możliwe.  Ten wyjątkowy projekt nie został ukończony z powodu wybuchu stanu wojennego i rozproszenia się po świecie autorów" – informują organizatorzy wystawy i aukcji.

Na wystawie "Fotografia Kolekcjonerska" zobaczyć można dziewięć oryginalnych, unikatowych odbitek z tego cyklu.

W DESA Unicum oglądać można również fotografie autorstwa m.in. Ewy Partum, Tadeusza Rolke, Teresy Murak i Ryszarda Kapuścińskiego.

Druga część ekspozycji "Fotografia Kolekcjonerska. Sławy, Gwiazdy, Osobowości"  poświęcona została gwiazdom takim jak Brigitte Bardot, Sophia Loren czy Kate Moss.

Wśród prac jest m.in. wyjątkowa fotografia Brigitte Bardot autorstwa Jeana Bartheta. Był on francuskim projektantem, który po raz pierwszy zyskał rozgłos w latach 50. XX wieku jako producent kapeluszy dla gwiazd Hollywood i francuskiego kina.

Współpracował z największymi domami mody: Chanel, Sonia Rykiel, Karl Lagerfeld, Kenzo, Versace. W swojej karierze trwającej ponad 40 lat pozostał ulubionym kapelusznikiem Sophii Loren, Brigitte Bardot czy Jacqueline Kennedy.

Jego wielką pasją była fotografia, której poświęcił tyle samo czasu co modzie. Najbardziej cenione są jego portrety artystów, gwiazd filmowych i estradowych.

Na wystawie pojawiły się również zdjęcia wielkich gwiazd ekranu takich jak Audrey Hepburn, Marlene Dietrich, Cher czy Tina Turner.

Wszystkie wystawiane prace będą licytowane 15 października: "Fotografia Kolekcjonerska: Klasyka i Awangarda Artystyczna" o godz. 19; "Fotografia Kolekcjonerska: Sławy, Gwiazdy, Osobowości" o godz. 20. w  Domu Aukcyjnym DESA Unicum w Warszawie.

Anna Bernat

 • 09:15 Daniel Pemberton The Born King
 • 09:19 Ennio Morricone Man With A Harmonica
 • 09:22 Tyler Bates Main Title Theme From Guardians of the Galaxy
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 333, Sunday, 25 October 2020
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • 3
  Wojciech Kilar
  Ziemia obiecana
  Walc
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2020 RMF Classic