„Słudzy” Ivana Ostrochovskiego ze Złotym Gronem 50. Lubuskiego Lata Filmowego

Film „Słudzy” w reżyserii Czecha Ivana Ostrochovskiego wygrał konkurs główny na najlepszy film fabularny 50. Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie. Obraz został nagrodzony Złotym Gronem - poinformował wiceprezes Klubu Kultury Filmowej – stowarzyszenia organizującego festiwal – Tomasz Piersiak.

„Słudzy” Ivana Ostrochovskiego ze Złotym Gronem 50. Lubuskiego Lata Filmowego

Uroczyste zakończenie imprezy połączone z ogłoszeniem wyników konkursów odbyło się w sobotni wieczór w łagowskim amfiteatrze.

„Słudzy” zostali docenieni za wybitne umiejętności opowiadania obrazem, wyrafinowanie filmowego stylu oraz przybliżenie publiczność nieznanej - i jakże bolesnej - karty z historii komunistycznej Czechosłowacji – ogłosiło jury konkursu filmów fabularnych łagowskiego festiwalu. Jego członkowie dodali, że ten film z pewnością przejdzie do historii europejskiego kina.

Srebrne Grono otrzymał film pt. „Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego, a trzecią nagrodę, czyli Brązowe Grono „Amatorzy” w reżyserii Iwony Siekierzyńskiej. W najbardziej prestiżowym konkursie filmów fabularnych wzięło udział 14 produkcji.

Z kolei „Kamień” Bartosza Kozery wygrał konkurs krótkich filmów fabularnych. Srebrne Grono otrzymał film „Maria nie żyje” Martyny Majewskiej, a Brązowe Grono węgierski film „Melodia” Bernátha Szilárda. W tym konkursie w szranki stanęło 25 produkcji.

W konkursie filmów dokumentalnych Złote Grono przyznano filmowi „Wielki strach” Pawliny Carlucci Sforzy. Srebrne otrzymał obraz w reżyserii Grzegorza Głuszaka pt. „Historia człowieka, który uwolnił Tomasza Komendę”, a Brązowe Grono dostał film „Utracony brzeg” czeskiego reżysera Jiřího Zykmunda. W tym konkursie jury oceniało 20 filmów.

50. edycja Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie rozpoczęła się 29 sierpnia. Główną częścią festiwalu była prezentacja kina polskiego i wschodnioeuropejskiego, a także konkursy filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkich fabuł.

Projekcje to jednak nie jedyne atrakcje czekające na miłośników kina w malowniczym Łagowie podczas tego festiwalu. Tym co tworzy jego niepowtarzalny klimat jest możliwość bezpośredniego kontaktu z reżyserami, aktorami czy krytykami filmowymi. Z ich udziałem organizowane są seminaria i otwarte dyskusje.

W tym roku wśród festiwalowych gości byli m.in. Roma Gąsiorowska, Iwona Siekierzyńska, Petr Zelenka, Mariusz Wilczyński i Piotr Wereśniak.

Łącznie podczas tegorocznego festiwalu można było obejrzeć blisko 200 filmów z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Był to przegląd najnowszych produkcji z Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Litwy i z Niemiec.

Lubuskie Lato Filmowe jest organizowane od 1969 roku w malowniczo położonym Łagowie. To najstarszy festiwal filmów fabularnych w Polsce. W latach PRL skupiał się na polskiej kinematografii. Impreza nie odbyła się jedynie w latach 1982-1983 ze względu stan wojenny i w 2008 r. z powodów finansowych.

Od 1990 r. łagowska impreza stała się festiwalem międzynarodowym, nastawionym na prezentację kina krajów postkomunistycznych. Od tamtej pory Lubuskie Lato filmowe jest okazją do poznania dorobku twórców z krajów byłego bloku wschodniego, których filmy nieczęsto goszczą na ekranach polskich kin i w programach stacji telewizyjnych.

Autor: Marcin Rynkiewicz

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic