Słowacki film laureatem 12. Spotkań z Filmem Górskim

Film słowackiego reżysera Pavola Barabasa „Pod ciężarem wolności” otrzymał Grand Prix 12. Spotkań z Filmem Górskim – ogłoszono w niedzielę w Zakopanem podczas uroczystej gali filmowego konkursu.

„Pod ciężarem wolności” to film opowiadający o wolności, pasji i sile charakteru. Laureat otrzymał nagrodę pieniężną - 4 tys. zł oraz statuetkę "Wielka Drewniana Góra" autorstwa zakopiańskiego artysty Marcina Rząsy.

Przewodnicząca konkursowego jury, kanadyjska autorka książek o tematyce górskiej Bernadette McDonald mówiła: „Poprzez wyjątkowych bohaterów reżyser przedstawia nam intymny portret ich świata. Obraz zachwycił nas spokojnym stylem pozostającym w kontraście do naszego, agresywnego świata. Reżyser posługuje się muzyką, jako mocnym i skutecznym narzędziem narracyjnym, które przenosi jego film na wyższy poziom".

Jak zaznaczyła "Wielkość tego skromnego filmu może być wyrażona w zdaniu jednego z bohaterów Tatry są najpiękniejszymi górami świata. Z tych pięknych gór tragarze tatrzańscy czerpią energię dla ich nieprawdopodobnie ciężkiej pracy, którą wykonują z radością i spokojem”.

Podczas Międzynarodowego Konkursu Filmu Górskiego w Zakopanem oceniano 22 filmy nadesłane z 15 krajów, takich jak m.in. Brazylia, Czarnogóra, Francja, Hiszpania, Kanada, Nepal, Norwegia, Polska, Rumunia, Słowacja, Szwajcaria, Turcja, USA, Wielka Brytania, Włochy. Wśród filmów było 15 pokazów premierowych w Polsce, i dwie premiery światowe. Filmy oceniało międzynarodowe jury.

Nagrodę Schroniska PTTK nad Morskim Okiem za najlepszy film ukazujący człowieka w ekstremalnych sytuacjach przyznano amerykańskiemu filmowi „A Line Across The Sky” w reżyserii Josha Lowella i Petera Mortimera.

Nagrodę dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego za film najlepiej obrazujący więź człowieka z naturą otrzymał film „Operacja Moffat” w reżyserii Jen Randall, Claire Carter z Wielkiej Brytanii.

Nagroda burmistrza Zakopanego za film najlepiej ukazujący ludzkie, kulturowe i artystyczne aspekty życia społeczności górskich przypadła koprodukcji rumuńsko-polsko-francuskiej za obraz „Czarodziejska Góra” w reżyserii Ancy Damian.

Nagrodę specjalną za „przejmujący i perfekcyjnie zrealizowany dokument odkrywający ciemne strony szwajcarskiej machiny urzędniczej” jury przyznało francuskiemu reżyserowi Bruno Joucla za obraz „W imię moralności i porządku”.

Publiczność swoją nagrodę przyznała amerykańskiemu filmowi „A Line Across The Sky” w reżyserii Josha Lowella. Film zatytułowany „W” autorstwa Kanadyjczyka Stevena Schwabla otrzymał nagrodę młodzieżowego jury.

Spotkania z Filmem Górskim to jeden z największych festiwali filmów o tematyce górskiej w Polsce. Oprócz konkursowych pokazów filmowych w ramach festiwalu odbywały się spotkania z himalaistami i wspinaczami m.in. Simone Moro i Alexem Txikonem, którzy dokonali pierwszego zimowego wejścia na ośmiotysięcznik Nanga Parbat.

Spotkania z Filmem Górskim obfitowały także w szereg innych wydarzeń jak promocje książek o tematyce górskiej, sztuki teatralne, a także warsztaty górskie prowadzone z ekspertami w Tatrach, zawody wspinaczkowe Zako Boulder Power o Puchar Polski. Na słynnymi Krupówkami odbyły się widowiskowe przejścia po linie rozpiętej pomiędzy kamienicami, a ciekawostką była wycieczka w Tatry „w stylu retro” – jej uczestnicy byli ubrani w stroje z początku XX wieku, a towarzyszył im muzyka góralska. 12. Spotkania z Filmem Górskim trwały w Zakopanem od środy.

Szymon Bafia

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic