Ruszyła 13. edycja największego na świecie, nowojorskiego festiwalu monodramu United Solo

Ponad 80 spektakli prezentuje tegoroczny, największy na świecie festiwal monodramu United Solo w nowojorskiej dzielnicy rozrywki, Theatre Row. Założycielem oraz dyrektorem artystycznym wydarzenia jest polski aktor i reżyser Omar Sangare.

Ruszyła 13. edycja największego na świecie, nowojorskiego festiwalu monodramu United Solo

„Festiwal eksploruje i celebruje wyjątkowość jednostki. Nasi widzowie oglądają jednoosobowe przedstawienia z całego świata, doświadczają obcych kultur i tradycji, poznają perspektywy ludzi z różnych środowisk” – podkreślają organizatorzy imprezy.

Festiwal powstał w 2010 roku z inicjatywy Omara Sangare, obecnie profesora i dziekana wydziału teatralnego amerykańskiego Williams College. Prezentuje monodramy w takich formach jak solowy dramat, musical, komedia, teatr ruchu czy stand-up. Spektakle są dziełem artystów z USA, Francji, Hiszpanii, Kanady, Polski, Rumunii, Turcji czy Wielkiej Brytanii.

„Na scenie wystąpi m.in. nominowana do telewizyjnej nagrody Emmy, Sharon Lawrence, w biograficznym monodramie The Shot o Katharine Graham, wydawcy Washington Post. Monogram należy do bestsellerów, bilety zostały wyprzedane na trzy miesiące przed otwarciem festiwalu” – wyjaśnił PAP Sangare.

Jak dodał, popularnością cieszą się też sztuka o Marii Callas “La Divina” w wykonaniu solistki operowej, sopranistki Shelley Cooper oraz monodram “Hamlet (Solo)” z kanadyjskim aktorem Raoulem Bhaneją znanym z filmu "Sama przeciw wszystkim” (“Miss Sloane”). Polskim akcentem będzie “Powrót Norwida”, w którym występuje Marek Probosz.

Nagrody zostaną przyznane na gali finałowej m.in. za najlepszą produkcję, aktora i aktorkę. Tradycyjna Nagroda Specjalna za wybitne osiągnięcia w sztuce monodramu trafiła wcześniej do gwiazd takich jak Billy Crystal, Ian McKellen, Michael Moore, John Leguizamo, Patti LuPone, Lee Roy Reams, Fiona Shaw i Renee Taylor.

“Ten sezon jest dla nas wyjątkowy, bo udowadnia, jak szybko odradza się zainteresowanie teatrem po pandemii. Sala jest wypełniona widownią. To nasz trzynasty sezon, trzynasty-szczęśliwy” – zapewnił Sangare.

W ramach festiwalu, wielokrotnie rekomendowanego przez „New York Timesa” jako jedno z najważniejszych wydarzeń sezonu teatralnego, zaprezentowano dotąd łącznie ponad 1000 monodramów. Rozszerza on działalność poprzez platformę streamingową United Solo Screen, udostępniającą spektakle w internecie. Potrwa do 20 listopada.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic