Rusza 16. edycja Plenerów Film Spring Open!

Warsztaty pod okiem specjalistów, wykłady mistrzów, prelekcje nagradzanych filmów i spotkania z twórcami. Od 12 do 21 października w Krakowie potrwają Plenery Film Spring Open.

Rusza 16. edycja Plenerów Film Spring Open!

Co znajdzie się w programie?

Sercem festiwalu są grupy tematyczne prowadzone przez uznanych artystów i rzemieślników.
•    Grupa Scenariuszowa
Poprowadzi ją Jagoda Szelc, scenarzystka i reżyserka uhonorowana Złotymi Lwami za debiutancką "Wieżę. Jasny dzień". Autorka odpowie na dręczące wszystkich piszących pytanie: "Od czego zacząć?".
•    Grupa Sony Venice
Przewodnikiem po kinie fabularnym zostanie Marcin Koszałka, uznany i wielokrotnie nagradzany autor zdjęć oraz reżyser. Filmowiec sięgnie po opowiadanie "Krwawy Lolo" Łukasza Orbitowskiego i zaprosi uczestników do nakręcenia kompletnej etiudy.
•    Grupa Canon Filmu Dokumentalnego
Opiekunką tej grupy zostanie Hanna Polak, znana dokumentalistka i działaczka charytatywna,    nominowana do Oscara za film "Dzieci z Leningradzkiego". Autorka opowie o własnym podejściu do twórczego opowiadania historii i zdradzi przepis na wartościowe cinema vérité.
•    Grupa Animacji
Poprowadzi ją Tomasz Siwiński, autor "Niebieskiego pokoju" wyróżnionego Srebrnym Lajkonikiem na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Reżyser zaprasza do stworzenia krótkich czołówek na temat największych wyzwań współczesności.
•    Grupa Filmu Reklamowego
Pasjonatów marketingu oddajemy w ręce Jana Cieślara, wielokrotnego laureata najważniejszych festiwali reklamowych. Twórca opowie m.in. o post-reklamie, ekonomii uwagi i odkrywaniu nowych mediów.
•    Grupa Teledysków
Na jej czele stanie Konrad Aksinowicz, reżyser "Powrotu do Legolandu" i autor wideoklipów dla artystek takich, jak Brodka, Margaret czy Doda. Uczestnicy dowiedzą się m.in., jak uniknąć popadania w (od)twórcze klisze. 
•    Grupa Virtual i Augmented Reality
Przewodnikami jej członków zostaną stali bywalcy Plenerów Spring Open, Konrada Ziaja i Martn Demmer. Konrad opowie o swoich doświadczeniach w realizacji treści AR na podstawie produkcji start-upu CinematicVR. Martn z kolei wprowadzi w tajniki filmu wolumetrycznego.
•    Grupa Gier Komputerowych
Odbędzie się pod przewodnictwem Macieja Kunacha z Bloober Team. Maciej, który jest wychowankiem Plenerów, zajmie się tematem filmowości gier, prowadząc uczestników przez cały proces ich tworzenia.  
•    Grupa Filmu Przyrodniczego
Zawiadywać będzie nią Artur Homan, filmowiec, leśnik i fotograf, człowiek, który zaraża pozytywną energią. Podczas warsztatów uczestnicy będą podpatrywać i filmować zwierzęta, a także montować wcześniej nakręcone materiały.
•    Grupa Wizualnych Efektów w Programie NUKE
Opiekę nad nią roztoczy Agata Nawrocka, przed którą świat efektów wizualnych nie ma tajemnic. nawROCKa przygotuje uczestników do pracy na stanowisku Motion Designer/Compositing Artist.
•    Grupa Interakcyjnych Form Narracji Audiowizualnej
Jej mentorem ponownie zostanie Florent Pallares, współzałożyciel grupy filmowej Red Eyes Cool. Uczestnicy będą mogli dołączyć do realizowanych już międzynarodowych projektów interakcyjnych.
•    Grupa Arri filmu kryminalnego
Na jej czele staną Sławomir Idziak, światowej sławy operator i pomysłodawca Plenerów wraz z Martnem Demmerem. Prowadzący chcą wspólnie z uczestnikami nakręcić scenę, testując nowoczesne rozwiązania dotyczące filmu gatunkowego.
•    Grupa Youtuberów
Jej uczestnicy przekonają się, że do nakręcenia filmu wystarczy pomysł i telefon komórkowy. Mentor, czyli Konrad Kruczkowski nauczy ich nie tylko tworzenia materiałów video, ale również sposobów na promocję w mediach społecznościowych.
•    Grupa Nowego Zielonego Modelu Produkcji
Magdalena Miśka-Jackowska również przeprowadzi swoich podopiecznych przez meandry marketingu działającego od początku produkcji. Mając świadomość, że promocja jest szczególnie ważna dla młodych filmowców, mentorka zachęci uczestników, aby w intrygujący sposób pokazywali swoją obecność na Plenerach.  
•    Grupa OFFmaster
Pod okiem Wiktora Obroka członkowie Grupy przejdą intensywne szkolenie reżyserskie i operatorskie. Dowiedzą się, jak stworzyć profesjonalny film w systemie kina niezależnego.

Wśród gości, którzy wygłoszą mistrzowskie wykłady znajdą się m.in.: Aneta Hickinbotham (współproducentka "Żeby nie było śladów"), Agnieszka Smoczyńska, Magdalena Miśka-Jackowska, prof. Aleksandra Przegalińska (opowie o sztucznej inteligencji!), psycholog dr Jacek Santorski ("Pakt ze sobą i światem - remedium na wymagające czasy"), Robert Hranitzky, Tomasz Habowski czy Mateusz Rakowicz.

Swoje filmy pokażą wybitni dokumentaliści Hanna Polak ("Nadejdą lepsze czasy") i Paweł Łoziński ("Film balkonowy"). Mariusz Wilczyński zaprezentuje wielokrotnie nagradzaną animację "Zabij to i wyjedź z tego miasta", Tomasz Siwiński - "Miłość w czasach gospodarki opartej na węglu" do Złotego Smoka na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Będzie można obejrzeć także fabularne nowości (niektóre przed premierą kinową!): "Kobieta w nocy" Rafała Kapelińskiego nagrodzonego na festiwalu w Berlinie za film "Butterfly Kisses", "Powrót do Legolandu" Konrada Aksinowicza i podbijającego polski box office "Najmro. Kocha, kradnie, szanuje" w reżyserii Mateusza Rakowicza. Odbędzie się również pokaz "Lili" Dominiki Trybulec i Kacpra Świtalskiego, etiudy nakręconej smartfonem, zwyciężczyni konkursu Film Your Story.
W trakcie Plenerów będzie można wziąć udział we wspólnej inicjatywie Film Spring Open i Zamku Królewskiego na Wawelu, Hackathonie łączącym światy filmu i IT.
Plenery Film Spring Open to jedne z największych edukacyjnych i praktycznych warsztatów audiowizualnych w Europie, oparte o nowe technologie i narzędzia stymulujące przyszły rozwój sztuk audiowizualnych. To warsztaty dla młodych filmowców i artystów audiowizualnych, twórców z różnych dziedzin – także IT, którzy pracują w profesjonalnych warunkach pod okiem wybitnych artystów i techników na najlepszym sprzęcie AV dostępnym na światowym rynku.
Fundacja FSO od 16 lat stymuluje przyszłość branży w oparciu o nowe trendy, formaty i nowe talenty. Współpracuje z ponad 60 wiodącymi firmami i korporacjami, które dostarczają nowoczesny sprzęt i aplikacje komputerowe o wartości 3,5 mln euro.

Rejestracja na Plenery Film Spring Open: https://filmspringopenonline.eu/rejestracja-plenery/

Więcej informacji o programie można znaleźć na stronie: https://filmspringopen.eu/pl/zapowiedz-programu-plenerow-film-spring-open-2021/ i w mediach społecznościowych Film Spring Open: Facebook, Instagram i Twitter.