Doroczne Nagrody PISF to wyróżnienie przyznawane w branży filmowej, będące formą docenienia pracy osób oraz instytucji niezwiązanych z produkcją filmów. Statuetki wręczane są, w różnych kategoriach, za osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina oraz za ułatwienie dostępu do polskiej twórczości filmowej.
Laureatów 9. edycji konkursu ogłoszono podczas gali na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni. Uroczystość odbyła się w gdyńskim Teatrze Muzycznym.
„Nie byłoby polskiego środowiska filmowego bez państwa. Twórcy są ważni, polskie filmy są ważne, ale najważniejszy jest widz. I żeby ten widz istniał, żeby chciał chodzić na polskie filmy, potrzebna jest taka praca, która uświadamia, czym sztuka filmowa jest, która potrafi tworzyć konteksty, która przybliża - czyli praca, którą państwo wykonujecie na co dzień” – powiedziała, zwracając się do nominowanych i laureatów, dyrektor PISF Magdalena Sroka.
Wśród wręczających statuetki podczas gali byli: Magdalena Cielecka, Kinga Dębska, Marta Nieradkiewicz, Andrzej Seweryn, Wiktor Zborowski, Bartłomiej Topa, Arkadiusz Jakubik. Uroczystość prowadził Krzysztof Materna.
W kategorii kino Nagrodę PISF zdobyło Kino Narew w Pułtusku. Za edukację filmową nagrodzona została Wrocławska Fundacja Filmowa – za cykl spotkań filmowych dla obcokrajowców „Polish Cinema for Beginners” w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu.
W kategorii wydarzenie filmowe uhonorowano z kolei 12. Europejski Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja” w Koszalinie, czyli festiwal podejmujący temat niepełnosprawności.
Laureatką nagrody za książkę o tematyce filmowej została Małgorzata Hendrykowska – za „Historię polskiego filmu dokumentalnego”.
W kategorii audycja filmowa nagrodę otrzymała – za „Do zobaczenia” – dziennikarka TOK FM Patrycja Wanat. W kategorii krytyka filmowa uhonorowana została Małgorzata Sadowska. W kategorii portal internetowy/blog o tematyce filmowej nagrodzono Adapter.pl, czyli portal filmowy dla niewidomych i niesłyszących.
Zdobywców Nagród PISF wyłoniono także w kategoriach: promocja polskiego kina za granicą (Studio Munka za promocję filmów dokumentalnych „Obiekt” w reż. Pauliny Skibińskiej i „Punkt wyjścia” w reż. Michała Szcześniaka), Dyskusyjny Klub Filmowy (DKF Megaron w Gorzowie Wielkopolskim), cyfrowa rekonstrukcja filmu (TPS Film Studio za rekonstrukcję cyfrową serialu i filmu „Proszę Słonia” w reż. Witolda Giersza) oraz plakat filmowy („11 minut”, Wilhelm Sasnal).
Nagrody PISF przyznawane są od 2008 roku. Kandydatów mogą zgłaszać instytucje kultury, szkoły filmowe, władze samorządowe, instytucje pozarządowe związane z kulturą i inne podmioty oraz osoby działające w sektorze kultury.
W Kapitule 9. edycji Nagród PISF zasiadali m.in.: dyrektor PISF Magdalena Sroka, dyrektor artystyczny firmy Gutek Film, prezes stowarzyszenia europejskich dystrybutorów filmowych Europa Distribution, juror nagród Parlamentu Europejskiego Lux Jakub Duszyński, krytycy Barbara Hollender i Tomasz Raczek oraz filmoznawczyni, historyk kultury dr Iwona Kurz.
41. Festiwal Filmowy w Gdyni trwa od poniedziałku, zakończy się 24 września.
