ON AIR
od 14:00 Kino w roli głównej zaprasza: Magdalena Juszczyk

Rozpoczyna się 17. Miesiąc Fotografii w Krakowie

Pod hasłem "Co nam się podoba" w Krakowie rozpoczyna się festiwal Miesiąc Fotografii. Jego siedemnasta odsłona potrwa od piątku do 23 czerwca. Publiczność zobaczy m.in. wystawy zdjęć Joanny Helander, Andrzeja Steinbacha i Michaela Schmidta.

Rozpoczyna się 17. Miesiąc Fotografii w Krakowie

"Żyjemy w społeczeństwie wizualnym – obserwacja zjawisk związanych z funkcjonowaniem obrazu, jego wszechobecnością i niewątpliwym wpływem na każdego z nas jest naszą codziennością. Festiwal chce w tej dyskusji uczestniczyć i do niej zapraszać - podczas tegorocznej edycji zobaczymy fotografię, jaką lubimy - taką, która wzbudza emocje i pozostaje z nami" - powiedziała dyrektor Miesiąca Fotografii Agnieszka Olszewska. "Nie uciekamy od tematów ważnych i tych wszystkim nam bliskich. Sprawdzamy też jak fotografia radzi sobie ze współczesnymi problemami społecznymi" – dodała.

W ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie odbędzie się 17 wystaw oraz ponad 40 wydarzeń towarzyszących -  w Bunkrze Sztuki, Domu Norymberskim, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, Muzeum Etnograficznym, Muzeum Fotografii, Galerii Pauza, Galerii Szara Kamienica, Galerii ZPAF oraz przestrzeni Tytano.

Publiczność zobaczy m.in. przestrzenie pałacowe sfotografowane po ich adaptacji do nowych funkcji przez Annę Orłowską, wystawę zdjęć Joanny Helander "Baby patrzą. Fotografie 1976-2012" oraz ekspozycję przygotowaną przez kuratora Wojciecha Nowickiego "Chmura", nawiązującą do procesu wybierania fotografii i ich "szufladkowania", który może powodować, że coś istotnego umyka.

W MOCAK-u prezentowana jest już wystawa nieżyjącego fotografa Michaela Schmidta "Lebensmittel" ("Produkty spożywcze"). Artysta w czasie 26 podróży po Europie fotografował tuczarnie, ubojnie, hodowle ryb i uprawy szklarniowe, plantacje owoców i warzyw, wytwórnie makaronu i sera, a także zakłady przetwórstwa mięsa, ziemniaków i owadów.

"Każda z wystaw to inna historia i gra twórcy z obrazem. To, co łączy wszystkie projekty to bardzo świadome posługiwanie się językiem fotografii. Artyści i kuratorzy używają jej w opowiadaniu o sprawach zarówno globalnych, jak i tych bardzo intymnych. Mamy nadzieję, że w tym różnorodnym programie każdy widz znajdzie coś dla siebie, coś, co go poruszy, a jednocześnie zachęci do refleksji nad wielopostaciowością fotografii i sposobami jej wykorzystania" – podsumowuje Joanna Gorlach, dyrektor programowa festiwalu.

Podczas festiwalu osoby zajmujące się fotografowaniem będą mogły w ramach Przeglądu Portfolio, jednego ze sztandarowych wydarzeń Miesiąca Fotografii, zaprezentować swoje prace cenionym recenzentom i je szeroko omówić. W tym roku w gronie recenzentek znalazła się m.in. Sarah Marie Allen - kuratorka Tate Modern.

Po raz jedenasty w Sekcji ShowOFF zostaną zaprezentowane prace młodych twórców wyłonionych w drodze otwartego konkursu. Będą to zdjęcia: Henriego Airo (Finlandia), Tatiany Bondariewej (Rosja), Michaiła Buszkowa (Rosja), Jana Jurczaka (Polska), Gregora Kalliny (Austria), Michała Patyckiego (Polska), Zosi Promińskiej (Polska) oraz Floriana Springa (Szwajcaria). Ośmiu laureatów konkursu pracuje nad ostatecznym kształtem wystaw pod okiem Moniki Szewczyk-Wittek, Michała Szlagi, Margi Rotteveel i Łukasza Rusznicy. Ich prace będzie można oglądać od soboty w przestrzeni Tytano.

Miesiąc Fotografii w Krakowie to także dziesiątki wydarzeń towarzyszących, m.in. spotkań, dyskusji i warsztatów oraz równoległy małopolski festiwal Krakow Photo Fringe.

Festiwal Miesiąc Fotografii jest organizowany przez Fundację Sztuk Wizualnych, przy finansowym wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Krakowa.

autor: Małgorzata Wosion-Czoba

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic