Informacje

Rozpoczęła się jubileuszowa 10. "Podlaska Oktawa Kultur"

Dodano:

Paradą folklorystycznych zespołów muzycznych i tanecznych z różnych zakątków świata przez centrum Białegostoku oraz koncertem zespołów z Gruzji, Litwy, Rosji i Białorusi - rozpoczął się w środę 10. festiwal "Podlaska Oktawa Kultur". Impreza potrwa do 30 lipca.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki, Sztuki i Folkloru "Podlaska Oktawa Kultur" to największa tego typu impreza w województwie podlaskim. Ideą festiwalu jest prezentacja kultur i dorobku zespołów artystycznych z Polski i zagranicy, tworzących różne gatunki muzyki i sztuki nawiązujące do folkloru.

To wyjątkowa, 10. edycja festiwalu, na który zostały zaproszone zespoły występujące już na festiwalowej scenie - powiedział Cezary Mielko, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury (WOAK) w Białymstoku, który jest organizatorem.

W środę po południu kilkaset osób, członków zespołów m.in. z Polski, Ukrainy, Izraela, Chorwacji, Gruzji oraz Bośni i Hercegowiny, w tradycyjnych strojach przeszło sprzed białostockiej katedry na Rynek Kościuszki, gdzie rozstawiono główną scenę.

Podczas inauguracyjnego koncertu, który potrwa do późnych godzin wieczornych, wystąpią cztery zespoły. Gwiazdą wieczoru będzie zespół znany już festiwalowej publiczności - białoruski zespół pieśni i tańca Biełyje Rosy. Grupa inspiruje się tradycją białoruską, tworzy unikalne programy artystyczne w nowoczesnym stylu.

Wystąpi też m.in. chłopięcy chór gruziński Mdzlevari, który po gruzińsku - jak piszą organizatorzy - oznacza "śpiew ptaków". Zespół śpiewa pieśni ludowe z różnych regionów Gruzji.

Przez wszystkie dni festiwalu na głównej scenie w Białymstoku wystąpi 28 zespołów z 11 krajów. Oprócz koncertów na głównej scenie, grupy dadzą koncerty także na scenach w ponad 20 miejscowościach w regionie.

Wystąpi m.in. Chór im. Veryovki z Ukrainy, który można porównać z polskim zespołem Mazowsze. Z nowym albumem z piosenkami tatarskimi wystąpi duet Karolina Cicha i Bart Pałyga. Będzie można posłuchać Klezmafour, który czerpie z klezmerskiej tradycji, Sarakinę - łączącą folk i jazz, a także zespół pieśni i tańca Kurpie Zielone.

Podlaska Oktawa Kultur została dofinansowana ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz miasta Białystok.

 • 19:36 Jan Hammer Crockett's Theme
 • 19:42 Abel Korzeniowski Wayward Sisters
 • 19:45 Vangelis Blade Runner - Love Theme
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 292, Sunday, 13 October 2019
 • 1
  Michał Lorenc
  Psy
  Kołysanka
 • 2
  Henry Mancini / Audrey Hepburn
  Śniadanie u Tiffaniego
  Moon River
 • 3
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic