Rozpoczął się Festiwal Sztuki Faktu

Ponad 120 filmów dokumentalnych i reportaży telewizyjnych rywalizuje w konkursie Festiwalu Sztuki Faktu "Społeczeństwo buntu - drogi do wolności", który rozpoczął się w czwartek w Toruniu. Zaplanowano też pokazy filmów i spotkania z twórcami.

"Najważniejszą częścią festiwalu jest konkurs, w którym udział biorą twórcy telewizyjni. W czasie poprzednich edycji mogliśmy oglądać dokumenty i reportaże TVP, w tym roku formuła została rozszerzona. Obecnie zostaną zaprezentowane prace autorów z różnych stacji, m.in. programów Magazynu Ekspres Reporterów (TVP), Uwaga (TVN) czy Interwencje (Polsat). Te programy mają olbrzymią widownię, są odważne i dociekliwe" - powiedział dyrektor festiwalu Krystian Kubjaczyk.

Zaznaczył, że na konkurs wpłynęło 120 dokumentów i reportaży, a w czasie festiwalu zostaną zaprezentowane najlepsze z nich. "Jurorzy już wcześniej obejrzeli i ocenili prace, bowiem w trakcie festiwalu nie byliby w stanie obejrzeć ich wszystkich" - dodał Kubjaczyk.

Festiwal Sztuki Faktu potrwa do soboty. Jury pod przewodnictwem autorki reportaży i filmów dokumentalnych Lidii Dudy przyzna nagrody w dwóch kategoriach - dokument i reportaż.

"W tym roku przypada wiele rocznic, które nie mogły zostać przez nas niezauważone. Stąd kilka pozycji programowych. Zostaną pokazane m.in. reportaże opowiadające o wydarzeniach w Poznaniu i na Węgrzech w 2015 r., a także nawiązujące do utworzenia Komitetu Obrony Robotników w 1976 r" - podkreślił dyrektor Kubjaczyk.

Zaplanowano m.in. pokaz filmu "Zdławiona nadzieja - Węgry'56" oraz panel z udziałem autora obrazu Macieja Zakrockiego, prof. Andrzeja Paczkowskiego, byłego ambasadora Węgier w Polsce Akosa Engelmayera i Janosa Tischlera z Instytutu im. Balassiego w Warszawie.

W ramach festiwalu odbędzie "Noc reporterów", w czasie której dyskutować uznani twórcy m.in. Lida Duda, Janina Jankowska, Marek Miller.

Goście festiwalu będą mogli również obejrzeć przegląd etiud PWSFTviT w Łodzi, a także zagraniczne filmy: szwedzki "The girl who saved my life" i niemiecki "Das Golddorf".

Zaprezentowane zostaną także filmy fabularne, jak "Wołyń" i "Smoleńsk"; zaplanowano też spotkanie z reżyserem Antonim Krauze.

W czasie sobotniej gali zamknięcia festiwalu, oprócz wręczenia nagród zaplanowano koncert Natalii Sikory "Piosenka jest faktem - nie mówię żegnaj".

Organizatorem imprezy jest Toruńska Agenda Kulturalna, będąca jednostką samorządu miasta.

Patronem medialnym Festiwalu Sztuki Faktu jest Polska Agencja Prasowa.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic