Nagrodę w wysokości 8 tys. zł ufundował Narodowy Instytut Audiowizualny, który wraz z Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku był organizatorem dwudniowego festiwalu.
"Nagrodzona praca w oczywisty sposób nawiązuje do tematu tegorocznego festiwalu, czyli relacji między dźwiękiem a obrazem. Artystka nakręciła ten film podczas miesięcznej ekspedycji na Pacyfiku. Na ekranie oglądamy tylko ocean i na jego tle słyszymy rozmowy ludzi morza. Nie widzimy natomiast ich twarzy i postaci. To, o czym mówią pojawia się także na napisach" - powiedziała PAP kurator In Out Jolanta Woszczenko.
Jak dodała, przestrzeń morska dominuje w całości nad rozmowami, czasami trywialnymi i banalnymi. "Artystka w poetycki sposób dotknęła tematu nieprzemijalności natury" - podkreśliła Woszczenko.
Sama artystka o swoim filmie napisała, że jego ideą jest "uchwycenie wspaniałości i ogromu oceanu ( ) wraz z małymi istotami ludzkimi na statku, zaprzątniętymi swoimi drobnymi problemami".
"Żeglarze, naukowcy oraz kłusownicy są obecni w filmie tylko poprzez swoje głosy - dyskutują, rozważają, rozmawiają ze sobą o prostych sprawach - czasem o dyskusyjnych układach - a ocean wybrzmiewa i porusza się sam w ujęciach. Oni sami i ich sprawy nie są ważne dla oceanu" - wyjaśniła rosyjska reżyser.
Margarita Novikova pochodzi z Moskwy, gdzie ukończyła studia w zakresie dokumentalnych form filmowych, fotografii i multimediów, studiowała także dziennikarstwo. Pracowała dla wielu telewizji z Wielkiej Brytanii, Francji, Stanów Zjednoczonych i Kanady, które często w latach 1989-93 odwiedzały Rosję postsowiecką. Była m.in. autorką serii dokumentalnej "Dziennikarz" wyświetlanej w rosyjskiej telewizji w latach 1993-94. Brała udział w licznych wystawach i festiwalach m.in. w Moskwie, Barcelonie, Berlinie i Warnie.
Jury w składzie - artysta wizualny Wojciech Bąkowski, muzyk Mikołaj Trzaska oraz producent filmów eksperymentalnych z Berlina Frieder Schlaich - przyznało też II nagrodę w wysokości 4 tys. zł, ufundowaną przez marszałka pomorskiego.
Laur ten przypadł polskiemu artyście Pat Dudkowi za "Krótką kakofonię brzydoty". Twórca napisał o swoim dziele, że to film o tym, jak wiele rzeczy w życiu nie ma znaczenia. "Pod pozorem adaptacji wiersza Topielice Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, usiłowałem osiągnąć obiektywizm w przedstawieniu takich postaw jak nihilizm, redukcja wartości oraz wątpliwości światopoglądowe" - wyjaśnił.
23-letni Dudek studiuje obecnie w Warszawskiej Wyższej Szkole Filmów i Multimediów, ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie.
Jury przyznało także trzy wyróżnienia honorowe. Otrzymali je: Monika Czyżyk (film "Ten pierwszy to jestem ja"), Aleksander Krzystyniak ("Partia Życia") oraz Piotr Urbaniec ("Objects!").
Nagrodzone i wyróżnione prace wideo mają zostać umieszczone w Ninatece na stronie internetowej Narodowego Instytutu Audiowizualnego, a także znaleźć się na płycie DVD, która zostanie wydana po festiwalu.
Na tegoroczny festiwal In Out wpłynęło ponad 300 prac filmowych z całego świata, z czego zakwalifikowano do konkursu 20 tytułów (jedna artystka jest autorką dwóch filmów).
W przeglądzie wzięło udział 11 twórców z Polski; autorzy nominowanych filmów pochodzili także z Finlandii, Hiszpanii, Irlandii, Japonii, Niemiec i Rosji. Prezentowanymi dziełami były animacje, dokumenty, filmy fabularne, etiudy i wideo. Prace uczestniczące w festiwalu nie mogły powstać później niż trzy lata temu, a czas trwania filmu musiał być powyżej jednej minuty i nie przekraczać 20 minut.
