Sprawa wielkiej wagi
Serial opowiada o losach najemnika Marka Spectora, w tej roli Oscar Issak. Mężczyzna zyskuje moce od egipskiego boga Khonshu. Stąd też wydawało się tym bardziej istotne, by kultura Egiptu została poprawnie przedstawiona. W rozmowie z „SFX Magazine” reżyser serialu powiedział: „Wtedy, gdy przedstawiałem mój pomysł na ten serial, spora część mojej prezentacji została poświęcona Egiptowi oraz temu, jak wcześniej, w niewłaściwy sposób, był on pokazywany przez Hollywood. We wcześniejszych produkcjach zawsze był przedstawiany jako kraj egzotyczny, orientalny. To nas, Egipcjan dehumanizuje. Zawsze jesteśmy nadzy, zawsze seksowni, zawsze źli, zawsze przesadzeni.”
„Wonder Woman 1984”
Diab podał również przykład „krzywdzącego” przedstawienia Egiptu i Egipcjan. Reżyser sądzi, że doskonale odzwierciedla to superbohaterski film „Wonder Woman 1984” w reżyserii Patty Jenkins. Zarzucano produkcji między innymi powielanie stereotypów. Mohamed Diab powiedział: „Nigdy nie widać w filmach Kairu. Widzimy Jordanię zastępującą Kair, widzimy Maroko zastępujące Kair, czasem widzimy Hiszpanię zastępującą Kair. […] W filmie „Wonder Woman 1984” była duża scena rozgrywająca się w Egipcie. […] Pojawił się w niej szejk, co nie miało dla nas żadnego sensu. Egipt wyglądał jak kraj ze średniowiecza. Przypominał pustynię”.
Nie ma to jak komiks
W serialu „Moon Knight” reżyser miał zatem duże pole do manewru. „Zależało nam na tym, by pokazać Egipt najbardziej realistycznie, jak to możliwe, jednocześnie wciąż umiejscawiając go w sferze fantastycznej. Nawet w oryginalnych komiksach wykonano w tej sferze świetną robotę i research, pokazując Egipt w sposób realistyczny.” – mówił reżyser „Moon Knighta”. Serial zadebiutuje na platformie streamingowej Disney+ już 30 marca.
Źródło: Disney/Deadline