ON AIR
od 07:00 Śniadanie Mistrzów zaprasza: Łukasz Wojtusik

Relacja Lidii Krawczuk z ceremonii oficjalnego przekazania strojów w Muzeum Historii Amerykańskiej z udziałem pierwszej damy Jill Biden

Tweedowy płaszcz z aksamitnymi mankietami w kolorze morskiej wody, oraz kremowy płaszcz i sukienka, z haftowanymi kwiatami, które miała na sobie pierwsza dama Jill Biden w dniu inauguracji prezydentury Joe Bidena, trafiły do Muzeum Historii Amerykańskiej w Waszyngtonie. Do kolekcji dołączyły również maseczki na twarz.

Relacja Lidii Krawczuk z ceremonii oficjalnego przekazania strojów w Muzeum Historii Amerykańskiej z udziałem pierwszej damy Jill Biden

Kiedy w styczniu 2021 roku prezydent Joe Biden składał przysięgę u stóp Kapitolu, był sam środek światowej pandemii. Nie było w Waszyngtonie jak zwykle balu i przyjęć. Dlatego kreacje pierwszej damy przekazane muzeum, to nie suknia balowa a niebieskozielony płaszcz, w którym Jill Biden pojawiła się u stóp Kapitolu a także kremowy płaszcz i sukienka, z haftowanymi kwiatami, w których dr Biden oglądała wieczorem z balkonu Białego Domu pokaz fajerwerków.

W ceremonii oficjalnego przekazania strojów w Muzeum Historii Amerykańskiej z udziałem pierwszej damy Jill Biden uczestniczyły również projektantki strojów Alexandra O’Neill oraz Gabriela Hearst. Kwiaty wyhaftowane na kremowej sukience i płaszczu symbolizują każdy stan i terytorium Stanów Zjednoczonych. Te umieszczone nad sercem, to kwiaty z Delaware, rodzinnego stanu Jill Biden.

Posłuchajcie relacji naszej korespondentki z Waszyngtonu, Lidii Krawczuk:

posłuchaj First Ladies Collection


Licząca sobie ponad 100 lat wystawa Ladies w Muzeum Historii Amerykańskiej w Waszyngtonie należy do najpopularniejszych w placówce. Obejmuje 27 sukien i ponad 160 innych przedmiotów, z okresu od Marthy Washington po Jill Biden. To także porcelana Białego Domu i rzeczy osobiste znajdujące się w unikatowej kolekcji Instytutu Smithsona.

 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic