Przegląd sztuki nowych mediów - Biennale WRO 2013

Wystawy sztuki wideo, pokazy performance i instalacje, koncerty oraz projekty interaktywne znalazły się w programie 15. edycji Biennale WRO. Impreza, która w środę rozpoczęła się we Wrocławiu, jest najstarszym i największym w Polsce festiwalem poświęconym sztuce nowych mediów.

Tegorocznej edycji Biennale WRO towarzyszy hasło "Pioneering Values" (Odkrywanie wartości). Na festiwalu prezentowane są zarówno dzieła znanych artystów sztuk wizualnych, jak i młodych twórców z Polski i zagranicy. Najnowsze prace, powstałe w ostatnich dwóch latach, wybrano spośród ponad 1,5 tys. zgłoszeń z całego świata. Jak podkreślają organizatorzy imprezy z Centrum Sztuki WRO, oprócz najnowszych przykładów sztuki nowych mediów, podczas festiwalu zostanie zaprezentowana również twórczość pionierów tej dziedziny aktywności artystycznej.

Publiczność będzie miała okazję obejrzeć m.in. filmy dokumentujące działalność Steina i Woody Vasulka, założycieli nowojorskiej galerii The Kitchen. Działający od lat 60. artyści znani są z eksperymentów z dźwiękiem, światłem i obrazem. Prezentowane będą również jugosłowiańskie filmy eksperymentalne z lat 1966-1976.

Organizatorzy festiwalu zapowiadają, że wydarzeniem tegorocznej edycji ma być europejska premiera filmu "Breaking the Frame" kanadyjskiej artystki Marielli Nitosławskiej o Carolee Schneemann. To jedna z pionierek sztuki performance oraz body artu.

Na wrocławskim festiwalu swój nowy projekt zaprezentuje również polski rzeźbiarz i twórca filmów eksperymentalnych Mirosław Bałka. Na wystawie zatytułowanej "Nachtgesichten" będzie można zobaczyć dziesięć nowych prac wideo, które Bałka przygotował specjalnie na tegoroczną edycję Biennale WRO.

W ramach festiwalu odbędą się również konferencje z udziałem artystów oraz krytyków i teoretyków sztuki. Organizatorzy przygotowali także propozycje dla najmłodszych widzów. W ramach Małego WRO dzieci i młodzież mogą uczestniczyć w szeregu zabaw interaktywnych.

Festiwal zakończy się w sobotę.

PAP