ON AIR
od 14:00 Wydział Kultury RMF Classic zaprasza: Natalia Grzeszczyk

Producentka oscarowej „Idy” oraz operator „Ptaśka” i „Harry’ego Pottera i więźnia Azkabanu” jurorami na Mastercard OFF CAMERA

Ewa Puszczyńska, ceniona i wielokrotnie nagradzana producentka filmowa, m.in. takich filmów jak „Zimna wojna” i oscarowa „Ida” Pawła Pawlikowskiego oraz Michael Seresin, urodzony w Nowej Zelandii operator filmowy, który pracował przy takich produkcjach jak „Ptasiek”, „Harry Potter i Więzień Azkabanu”, „Mowgli” czy „Midnight Express” będą jurorami w Konkursie Głównym „Wytyczanie Drogi” tegorocznej edycji Mastercard OFF CAMERA w Krakowie. Twórcy z całego świata będą walczyć o Krakowską Nagrodę Filmową Andrzeja Wajdy w wysokości 25 000 dolarów. Organizatorzy Festiwalu wkrótce ogłoszą nazwiska pozostałych jurorów w obu konkursach oraz pełną listę nominowanych produkcji.

Producentka oscarowej „Idy” oraz operator „Ptaśka” i „Harry’ego Pottera i więźnia Azkabanu” jurorami na Mastercard OFF CAMERA
Michael Seresin

Ewa Puszczyńska – konsekwencja w skrupulatności

Wielokrotnie nagradzana producentka filmowa, przez wiele lat związana z Opus Filmem, od kilku lat prowadzi własną firmę: Extreme Emotions. Produkowała między innymi takie filmy jak „Ida” i „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego, „Kapitan” Roberta Schwentke, „Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego. Była także odpowiedzialna za produkcję „Quo Vadis Aida” Jasmili Zbanić, „Głupców” Tomasza Wasilewskiego oraz głośne filmu ostatniego sezonu festiwalowego, który polscy widzowie całkiem niedawno mogli zobaczyć w kinach pt. „Silent Twins” w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej.

Jej ostatnim projektem jest „The Zone of Interest” Jonathana Glazera, który jest obecnie w postprodukcji. Ewa Puszczyńska jest członkinią Polskiej, Europejskiej i Amerykańskiej Akademii Filmowej. Magazyn „Variety” umieścił jej nazwisko na swojej liście 500 najbardziej wpływowych liderów biznesowych w świecie kina.

Michael Seresin – operator wszechstronny

Michael Seresin urodził się, wychował i ukończył edukację w Nowej Zelandii.  Po trzech latach pracy w Nowej Zelandii zamieszkał najpierw w Rzymie, a potem w Londynie, gdzie szybko poznał Alana Parkera i Harolda Beckera.

Michael jest autorem zdjęć do większości filmów Parkera, między innymi „Bugsy Malone”, „Midnight Express”, „Sława”, „Harry Angel”, jak również ostatniego filmu Parkera, „Życie za życie”. Z Beckerem nakręcił, między innymi jego i swój pierwszy film, „The Ragman’s Daughter”. Współpracował też z Alfonso Cuarónem przy filmach „Harry Potter i więzień Azkabanu” i „Grawitacja” oraz z Andy Serkisem przy „Mowgli”.

Jak sam mówi, by skomplikować sobie życie, kupił winnicę w Nowej Zelandii i teraz zajmuje się nie tylko filmem, ale również winami. W Polsce Marek Kondrat importuje jego wino. Michael ceni sobie balans kultury filmowej i winiarskiej w swoim życiu. 

Konkurs Główny „Wytyczanie Drogi”

Ewa Puszczyńska i Michael Seresin są dwoma z trojga jurorów, którzy będę oceniać w filmy w Konkursie Głównym „Wytyczanie Drogi” tegorocznej, szesnastej już edycji Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA, który odbędzie się w Krakowie w dniach 28 kwietnia – 7 maja. Twórcy z całego świata będą walczyć o Krakowską Nagrodę Filmową Andrzeja Wajdy w wysokości 25 000 dolarów. Pełna lista filmów nominowanych w tym konkursie, jak i w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych (nagroda Dominiki Kulczyk & dFlights w wysokości 100 000 zł) zostanie opublikowana 30 marca br. Więcej informacji o festiwalowych sekcjach filmowych na offcamera.pl

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic