ON AIR
od 10:00 Na porządku dziennym zaprasza: Katarzyna Hnat

Prace Jerzego Antkowiaka, projektanta Mody Polskiej - z piwnicy do muzeum

Wystawa "Jerzy Antkowiak i Moda Polska" rozpocznie się 6 października w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Na ekspozycję poświęconą kreatorowi mody doby PRL-u składać się będę ubrania, szkice, dokumenty i zdjęcia. Do tej pory większość tych obiektów znajdowało się w domu projektanta.

Prace Jerzego Antkowiaka, projektanta Mody Polskiej - z piwnicy do muzeum
fot.PAP/Bartłomiej Zborowski

Moda Polska była czołowym przedsiębiorstwem odzieżowym w PRL. Co sezon pracujący w niej projektanci przygotowywali tzw. kolekcję wiodącą, w której interpretowali paryskie trendy. Moda Polska była wzorem dla innych zakładów odzieżowych w kwestii tego, co szyć i inspiracją dla Polek, co nosić. Od 1961 r. do końca istnienia Mody Polskiej, pracował w niej Jerzy Antkowiak, przez wiele lat dyrektor artystyczny firmy.

Jak wspomina projektant w rozmowie z PAP Life: "Gdy w 1998 roku upadła Moda Polska, wykupiłem od syndyków to, co zostało w magazynach. Niewiele brakowało, a ubrania zostałyby sprzedane na Białoruś. Początkowo miałem problem, gdzie je pomieścić. Wydzwaniałem do różnych muzeów, ale nikt nie interesował się tym, co pozostało po Modzie Polskiej. Ubrania trzymałem w piwnicy w moim domu. Latem wywieszałem je na drzewach, aby pozbyć się wilgoci. Wtedy mieszkańcy Komorowa zachwycali się, jak piękny i malowniczy mam ogród".

Jednym z pomysłodawców wystawy dedykowanej Antkowiakowi jest Tomasz Ossoliński, ceniony projektant mody, który kreatora Mody Polskiej uważa za swojego mentora. W projekt zaangażowało się Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, mieszące się w XIX-wiecznej Białej Fabryce Geyera przy ul. Piotrkowskiej. Wystawa "Jerzy Antkowiak i Moda Polska", przy której prace są na finalnym etapie, rozpocznie się 6 października 2018 r. i potrwa do 17 marca 2019 r.

"W Polsce wystawy poświęcone modzie to wciąż nisza. Bardzo się cieszę, że możemy ją wypełnić. To dobra informacja, że moda została przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które dofinansowało wystawę, włączona w obręb sztuk wizualnych" - zauważa Dalbiak.

Na dwóch piętrach wystawy zobaczymy kilkaset obiektów. 60 ubrań - wybranych tak, by pokazać to, co było w Modzie Polskiej najbardziej efektowne i najbardziej charakterystyczne dla marki. Do tego cenne artefakty, m.in. dyplomowy obraz "Zakonnice", który Jerzy Antkowiak namalował na zakończenie studiów we wrocławskiej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, lustro z gabinetu Jadwigi Grabowskiej - pierwszej dyrektor artystycznej Mody Polskiej, czy neon przedstawiający jaskółkę, która była elementem logotypu firmy.

"Obecnie trwają prace budowlane w muzeum, gdyż powstaje cały poświęcony tej wystawie projekt architektoniczny" - mówi dyrektor Centralnego Muzeum Włókiennictwa Aneta Dalbiak.

Antkowiak jest również bohaterem innego przedsięwzięcia. Trwają prace nad filmem dokumentalnym o projektancie Mody Polskiej. Reżyserii podjęła się Anna Więckowska. Premiera dokumentu będzie miała miejsce w 2019 r. Ekipa nakręciła już zdjęcia w domu projektanta w Komorowie. Kamery towarzyszyły pracownikom Centralnego Muzeum Włókiennictwa przy katalogowaniu zbiorów przed zabraniem ich do Łodzi i przy odwiedzinach modelek z czasów świetności Mody Polskiej. Antkowiaka uwieczniono też podczas zwiedzania paryskiego muzeum Yves Saint Laurenta, który był dla niego najważniejszym projektantem. (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic