Od lat klimat Poznania – obok ważnych wydarzeń sportowych i gospodarczych – buduje jego szeroka oferta kulturalna. To właśnie w stolicy Wielkopolski odbywają się największe międzynarodowe wydarzenia w tej części Europy: maltafestival – niezwykłe święto teatru, muzyki i tańca, odbywające się w Poznaniu niezmiennie od 23 lat, Dancing Poznań - ściągające tancerzy z całego świata warsztaty tańca współczesnego, Animator Festiwal - największy w Polsce festiwal filmów animowanych, podczas którego w ciągu tygodnia można obejrzeć ponad 200 produkcji z całego świata, Transatlantyk czyli festiwal muzyki filmowej pod kierownictwem Jana A.P. Kaczmarka. – Niesłabnące zainteresowanie jakim cieszą się te imprezy pokazuje, że Poznań ma wiele do zaoferowania. Dlatego z myślą o mieszkańcach i turystach stale staramy się poszerzać jego ofertę kulturalną. Jesienny program wydarzeń, jest równie atrakcyjny jak letni – przekonuje Łukasz Goździor, dyrektor Biura Promocji Miasta.
Będzie modnie i kobieco!
W październiku w Poznaniu odbędzie się m.in. Art&Fashion Festival. Będzie to siódma edycja jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych dedykowanych modzie i sztuce w naszej części Europy. Program imprezy to między innymi warsztaty z dziennikarstwa modowego, projektowania biżuterii, fotografii czy tworzenia filmu mody, prowadzone przez słynnych polskich i zagranicznych artystów, takich jak na przykład duet Mareunrol’s, projektantka Anna Orska, czy autor słynnego bloga The Sartorialist – Scott Schuman. Natomiast w czasie finałowego weekendu festiwalu (19-20 października) odbędą się także otwarte dla publiczności, bezpłatne wykłady i panele dyskusyjne. Po raz pierwszy w Polsce wystąpią m.in.: Andrew Bolton - Kurator Costume Institute w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku oraz Jesus Echevarria - Dyrektor ds. komunikacji Grupy Inditex, w której skład wchodzą takie marki jak Zara, Bershka czy Massimo Dutti.
Festiwalową jesień urozmaici także przegląd twórczości kobiet No Women No Art.
To wydarzenie podczas, którego przez kilka dni na ulicach Poznania swoje prace prezentują artystki uznane, jak Sally Potter i debiutujące, jak Malina Prześluga. Te awangardowe, jak Pippilotti Rist i te, które uważane są za filary kultury popularnej, jak Pola Negri. W trakcie No Women No Art są także malowane na płotach murale (Ella), a w mieście odbywają się liczne wydarzenia o charakterze artystycznym.
Japonia na wyciągnięcie ręki
Święto kultury japońskiej w stolicy Wielkopolski potrwa od 19 do 24 października. W trakcie festiwalowego tygodnia wszyscy zainteresowani będą mogli wziąć udział w bezpłatnych warsztatach, wystawach i pokazach, które przybliżą im japońską kulturę, sztukę i rzemiosło. Festiwalowe atrakcje rozpoczną się już pierwszego dnia. Imprezę inauguracyjną uświetnią występy japońskich grup tanecznych i muzycznych, a także pokazy kaligrafii i widowisko z udziałem wojowników władających mieczami samurajskimi. Do Poznania przyjedzie m.in. grupa Samurai Sword Artist, której lider wystąpił w filmie „Kill Bill” Quentina Tarantino. Kolejne dni przyniosą między innymi wystawy japońskiego rękodzieła, sztuki tradycyjnej i nowoczesnej oraz prezentacje sposobów przygotowywania regionalnych potraw. Uczestnicy będą również mogli zapoznać się z kilkoma formami legendarnej ceremonii parzenia herbaty, którą prezentować będą specjalizujące się w tym rytuale szkoły herbaciane. – Cieszę się, że to właśnie Poznań jest gospodarzem tegorocznej edycji Japan Week. Wierzę, że festiwalowe wydarzenia pozwolą nam wszystkim poszerzyć wiedzę na temat Japonii i będą kolejnym krokiem do budowania pozytywnych relacji między naszymi krajami – mówi prezydent Poznania, Ryszard Grobelny. – To dla nas także szansa, by zaprezentować gościom potencjał turystyczny Poznania. Jestem przekonany, że Japończycy zauroczeni naszym miastem będą chcieli jeszcze tutaj wrócić – dodaje.
Jesienią będzie grało
W listopadzie Miasto Poznań zaprasza z kolei na wydarzenia muzyczne m.in. na trzecią odsłonę Poznań Baroque – festiwalu poświęconego muzyce barokowej, zarówno wykonywanej w sposób klasyczny przez znane, międzynarodowe zespoły, jak i odkrywanej na nowo w eksperymentalnych projektach twórczych. Intencją organizatorów wydarzenia jest przybliżenie słuchaczom z całej Polski niezwykłych interpretacji europejskiej muzyki sprzed kilku stuleci. Przez prawie dwa tygodnie – od 6 do 17 listopada – codziennie odbywać będą się dwa wieczorne koncerty, w czasie których publiczność będzie miała okazję usłyszeć utwory wykonywane na oryginalnych, barokowych instrumentach, w tym m.in. na violi da gamba, harfie, czy gitarze barokowej. Osoby nie znające dobrze muzyki tej epoki do uczestnictwa w wydarzeniach przekonać będą mogły nie tylko symboliczne ceny biletów, ale też ciekawy cykl spotkań edukacyjnych dla dzieci i dorosłych.
Poznańską kulturalną jesień zakończy natomiast druga międzynarodowa impreza poświęcona muzyce. W dniach 29 XI – 1 XII odbędzie się kolejna odsłona cyklu koncertów Made in Chicago – jedyny w Europie festiwal chicagowskiej szkoły jazzu organizowany we współpracy z Jazz Institute of Chicago. W stolicy Wielkopolski zagrają zarówno młodzi, utalentowani muzycy, jak i legendy gatunku. Do tej pory podczas wszystkich edycji festiwalu Made in Chicago wystąpiło już blisko 80 muzyków.