Informacje

Powstanie niemiecka wersja "Trzech kolorów" Kieślowskiego

Dodano:
Powstanie niemiecka wersja "Trzech kolorów" Kieślowskiego

Burhan Qurbani/fot.PAP/EPA/STRINGER

Burhan Qurbani, którego najnowszy film "Berlin Alexanderplatz" bierze udział w konkursie głównym 70. festiwalu filmowego w Berlinie, planuje nowy projekt. Jak dowiedział się portal "ScreenDaily", urodzony w Niemczech reżyser afgańskiego pochodzenia zamierza nakręcić niemiecki odpowiednik "Trzech kolorów" Krzysztofa Kieślowskiego.

"Zamierzam zerżnąć filmy Kieślowskiego tak samo jak rżnąłem od Fassbindera" - żartował Qurbani. Odniósł się w ten sposób do swojego najnowszego filmu "Berlin Alexanderplatz". Jest on oparty na motywach powieści napisanej w 1929 roku przez Alfreda Doblina, którą Rainer Weiner Fassbinder przeniósł na mały ekran w postaci 14-odcinkowego serialu.

Inspiracją dla Kieślowskiego przy tworzeniu słynnej trylogii były trzy kolory francuskiej flagi symbolizujące wolność, równość i braterstwo. Z podobnego zabiegu skorzysta Qurbani. Ale inspiracją dla jego trylogii będą kolory niemieckiej flagi symbolizujące jedność, sprawiedliwość i wolność. "Chcę nakręcić trzy filmy o sytuacji politycznej, zmianach i lukach w naszym społeczeństwie" - tłumaczy Qurbani.

Jeden z planowanych trzech filmów: "Black" będzie musicalem. Przy jego realizacji Qurbani będzie współpracować z młodym muzykiem Maksem Riegerem. Scenariusz do trzech filmów napisze Martin Behnke, który również napisał scenariusz do "Berlin Alexanderplatz". Innymi stałymi współpracownikami Qurbaniego przy tym projekcie będą producenci Leif Alexis i Jochen Laube oraz operator Yoshi Heimrath.

Trzy filmy Kieślowskiego: "Trzy kolory: Niebieski", "Trzy kolory: Czerwony" i "Trzy kolory: Biały" miały swoje premiery w latach 1993-1994. "Czerwony" zapewnił Kieślowskiemu dwie nominacje do Oscara. Jedną za najlepszą reżyserię, drugą, wspólnie z Krzysztofem Piesiewiczem, za najlepszy scenariusz oryginalny. (PAP Life)

 • 10:56 Alessandro Scarlatti Concerto grosso nr 3 F-dur (1-3)
 • 11:03 Benj Pasek & Justin Paul A Million Dreams
 • 11:08 Madredeus Guitarra
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 313, Sunday, 29 March 2020
 • 1
  Thomas Newman
  1917
  The Night Window
 • 2
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • 3
  Łukasz Pieprzyk
  Legiony
  Zakończenie
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2020 RMF Classic