Powstanie kosmiczne studio filmowe. Zbuduje je amerykańska firma

Kolejny rozdział filmowego podboju kosmosu napisze studio Space Entertainment Enterprise (SEE). To producent kręconego w kosmosie filmu z Tomem Cruise’em w roli głównej. W planach SEE jest stworzenie do 2024 roku specjalnego kosmicznego modułu, w którym możliwe będzie kręcenie filmów w stanie mikrograwitacji, a także organizowanie tam wydarzeń sportowych.

Powstanie kosmiczne studio filmowe. Zbuduje je amerykańska firma
Tom Cruise/fot.Jong-Hyun Kim/PAP/Abaca

Kino przyszłości

Kosmiczno-filmowy wyścig zbrojeń rozpoczęła informacja o tym, że Tom Cruise i Doug Liman wraz z NASA nakręcą pierwszy w historii kina film zrealizowany w przestrzeni kosmicznej. Długo nie trzeba było czekać na odpowiedź Rosji. Zamiast planować takie przedsięwzięcie, Rosjanie wysłali filmowców w kosmos i wyprzedzili Amerykanów w ich planach.

Co znajdzie się w kosmicznym module?

Na tym jednak podbój kosmosu przez filmowców się nie kończy. Studio SEE, czyli producent wspomnianego filmu, w którym wystąpi Tom Cruise, zamierza do grudnia 2024 roku zbudować kosmiczny moduł. Ma się w nim mieścić nie tylko arena sportowa i rozrywkowa, ale też w pełni wyposażone studio umożliwiające kręcenie w nim filmów. Jak informuje portal „Variety”, moduł — nazywany już teraz SEE-1 - będzie przystosowany do organizowania w nim wydarzeń filmowych, telewizyjnych, muzycznych i sportowych. Gościć w nim będą mogli artyści, producenci i inni twórcy chcący tworzyć treści na niskiej orbicie w stanie mikrograwitacji. Możliwe tam będzie opracowanie, produkcja, nagrywanie, emisja i transmisja treści na żywo.

Dla zwiedzających

Space Entertainment Enterprise planuje tworzyć tam własne treści oraz wydarzeń, ale też udostępniać moduł dla innych zainteresowanych tworzeniem w kosmosie. W styczniu 2022 roku firma Axiom Space zdobyła zgodę NASA na zbudowanie komercyjnej części Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nazwanej Axiom Station i przeznaczonej m.in. do celów turystyki kosmicznej. Moduł SEE-1 będzie jej częścią.

„SEE-1 to niesamowita szansa dla ludzkości na przeniesienie się do innej rzeczywistości i rozpoczęcie ekscytującego nowego kosmicznego rozdziału. […] Dodanie do komercyjnych możliwości Axiom Station miejsca przeznaczonego na rozrywkę rozszerzy użyteczność stacji jako platformy dla globalnej bazy użytkowników i podkreśli zakres możliwości, jakie oferuje nowa gospodarka kosmiczna. […] Od Juliusza Verne’a po „Star Treka” – gatunek science fiction inspirował miliony ludzi na całym świecie do marzeń o tym, co może przynieść przyszłość. Stworzenie takiej bazy w kosmosie otwiera niezliczone drzwi do zamieniania tych marzeń w rzeczywistość” – oświadczyli przedstawiciele SEE i Axiom Space. (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic