Informacje

Polskie filmy na Tajwanie

Dodano:
Polskie filmy na Tajwanie

fot.PAP/EPA

W Tajpej, stolicy Tajwanu, trwa 1. Festiwal Polskich Filmów. Wybranych siedem dzieł pozwala spojrzeć na Polskę w różnych okresach historycznych. Widzowie oglądają i klasyki naszej kinematografii, jak "Ziemia obiecana", i dzieła najnowsze, np. "Miasto 44".

W dniach 8-14 marca w Tajpej prezentowanych jest siedem filmów wybranych przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich. "Ideą festiwalu jest zaprezentowanie polskiej historii i kultury mieszkańcom Tajwanu" - powiedział Jacek Bromski, prezes SFP. Wcześniej, w celu upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, filmy pokazywane były w innych krajach azjatyckich m.in. w Japonii i Wietnamie.

Na wizytówkę Polski składają się obrazy pokazujące nasz kraj pod zaborami ("Ziemia obiecana", "Noce i dnie"), podczas drugiej wojny światowej ("Pianista", "Wołyń") i powstania warszawskiego ("Miasto 44"), a także w trakcie walki przeciwko komunistycznej władzy po wojnie ("Popiół i diament", "Człowiek z marmuru"). Są to dzieła, które wyszły spod ręki kilku pokoleń polskich reżyserów - Andrzeja Wajdy, Romana Polańskiego, Wojciecha Smarzowskiego i Jana Komasy.

Festiwal może ożywić współpracę kulturalną między Warszawą a Tajpej. We wrześniu planowany jest Przegląd Filmów Tajwańskich w Polsce. Co więcej, prezes SFP wyraził również nadzieję na organizację wymiany polskich i tajwańskich reżyserów.

Polska gościła już w tajwańskiej telewizji. W 2015 r. furorę w polskim internecie zrobił materiał, jaki z okazji polskiego święta niepodległości, wyemitował tajwański kanał FTV Global News. Film dostępny jest na YouTubie i pokazuje największe atrakcje turystyczne w Polsce. W tle zdjęć z naszego kraju słychać "Mazurka Dąbrowskiego". Materiał jest kompilacją istniejących wcześniej spotów reklamowych poszczególnych polskich województw. (PAP Life)

 • 23:08 Ludwig van Beethoven Symphony No.7 in A major Opus 92 (2)
 • 23:16 Felix Mendelssohn Sen Nocy Letniej (Marsz weselny)
 • 23:20 Wiesław Michnikowski Jeżeli kochać to nie indywidualnie
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 275, niedziela, 24 marca 2019
 • 1
  Elton John
  Faworyta
  Skyline Pigeon
 • 2
  Michał Lorenc
  Psy
  Kołysanka
 • 3
  Kortez
  Kamerdyner
  Stare drzewa
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic