ON AIR
od 10:00 Na porządku dziennym zaprasza: Jadwiga Polus

Polski design na Świecie

Rozpoczynamy jesienną odsłonę programu promocji polskiego designu na Świecie przygotowaną i koordynowaną przez Instytut Adama Mickiewicza.

Program zaplanowany na najbliższe miesiące uwzględnia obecność polskich projektantów na kluczowych, międzynarodowych wydarzeniach poświęconych wzornictwu takich jak: Paris Design Week, London Design Festival oraz  HKTDC Inno Design Tech Expo w Hong Kongu. Celem programu jest popularyzacja polskiego designu poprzez budowanie świadomości istnienia silnych polskich marek i prężnie działających młodych projektantów. Prezentowane obiekty sięgają zarówno po innowacyjne technologie, jak i czerpią z rzemiosła. Wszystkie cechuje przemyślany proces twórczy i  najwyższa jakość wykonania, trafiają w oczekiwania nawet najbardziej wymagających odbiorców. Program zaplanowany na drugą połowę roku będzie szczególnie intensywny we wrześniu. Polskie wystawy zobaczymy  w ważnych ośrodkach designu takich  jak Londyn, Paryż i Nowy Jork. Ukażą się również nowe publikacje: albumy  „Polish Design Uncut” prezentujący dokonania polskiego wzornictwa po 2000 roku, „Print Control” poświęcony grafice, a specjalny dodatek w całości poświęcony polskim projektantom wyda wpływowy magazyn Wallpaper*.

W drugiej połowie roku polski design obecny był też w ceniącej dobre wzornictwo Danii.   Wystawa  „Las i łąka” prezentowana pod koniec sierpnia w  Design Trade, Bella Center w Kopenhadze odsłaniała projektowe fascynacje polską naturą  i tradycjami, głęboko zakorzenionymi w polskiej świadomości, wywodzącymi się ze związku człowieka z przyrodą. Na wystawie pokazano  prace blisko 20 projektantów i grup  projektowych, m.in: Agnieszki Bar, Beza Projekt, Dizeno Creative, Bongo Design, Endesign, Maćka Gąsiennicy Giewont, Lapolki, Kariny Marusińskiej, Marcina Pogorzelskiego,  Małgorzaty Żółkiewskiej.

WYSTAWY


PARYŻ
W Paryżu podczas Maison & Objet Polacy będą obecni w ramach Scenes d’Interieur. Natomiast w czasie  Paris Design Week polscy projektanci będą prezentować swoje prace  w ramach dwóch sekcji:  Now! Le OFF 2013 oraz Meet my Project.  

• 6-10.09.2013 - wystawa grupy Monomoka podczas targów Maison & Objet
• 10-14.09.2013 - wystawa Studia Beza Projekt w ramach platformy Meet My Project- Paris Design Week
• 9-15.09.2013 - udział Pawła Grobelnego w wystawie „Sur le fil”- Paris Design Week

W ramach jednej z ważniejszych sekcji paryskiego tygodnia designu Now! Le OFF 2013 zaprezentowane zostaną prace Pawła Grobelnego. Projektant otrzymał zaproszenie do pokazania obiektów w ramach zbiorowej wystawy „Sur le fil" w Centrum Designu i Mody- Les Dock-en Seine. Paweł Grobelny, znany m.in. z innowacyjnych projektów ławek w przestrzeni publicznej Brukseli nominowany został do nagrody głównej w konkursie „Radio Star Prize France 2013”. Jury pod przewodnictwem japońskiego projektanta Juna Yasumoto wyróżniło 10 projektantów z całego Świata. Wyniki poznamy podczas Paris Design Week.

Drugi silny polski akcent na Paris Design Week to prezentacja Studio Beza Projekt znanego z realizacji odważnych, niestandardowych projektów uwalniających produkt od stereotypowych rozwiązań. Beza Projekt zaprezentuje swoje obiekty w ramach platformy Meet my Project. MMP to uznane targi designerskie, a zaproszenie do udziału w nich  jest dużym  wyróżnieniem dla projektantów. Ideą MMP jest umożliwienie designerom z całego Świata nawiązanie kontaktów ze specjalistami od wdrażania i wspierania działania w dziedzinie projektowania.

Kolejna wystawa to prezentacja projektów Monomoka na targach Maison & Objet w ramach sekcji Scenes d’Interieur 2013. Siostry bliźniaczki projektujące unikatowe meble otrzymały zaproszenie na te niezwykle wpływowe targi po spektakularnym sukcesie obiektów „the hive” i „artichoke” w konkursie organizowanym przez International Furniture Fair Singapore. Projekty grupy Monomoka  są przykładem misternego rękodzieła tworzonego z pasją i bez kompromisów. Projektantki podkreślają  chęć zaistnienia  w zbiorowej świadomości światowej sceny artystycznej i designerskiej z produktem wyjątkowym.

LONDYN
Tej jesieni w Londynie będzie się mówiło o polskim wzornictwie. Nie tylko za sprawą październikowego dodatku do opiniotwórczego magazynu Wallpaper* w całości poświęconego Polsce, ale przede wszystkim dzięki wystawom prezentowanym podczas London Design Festival             i Britsh Ceramic Biennial.

• 19-22.09.2013 Wystawa „Nieświadomość zbiorowa” grupy Kosmos Project w Tent London-London Design Week
• 16-22.09.2013 - wystawa „Young Creative Poland: 4 Years On” w Ognisku Polskim
• 16-21.09.2013 - wystawa „Art Food” w Flow Gallery
• 24.09-10.11.2013 - wystawa „ Art Food” podczas British Ceramic Biennial – Original Spode Factory Site

Regularna obecność polskiego design w Londynie została zapoczątkowana w 2009 roku podczas projektu Polska! Year. W tym roku planowane są trzy wystawy podczas London Design Festival, wszystkie w świetnych lokalizacjach, jak Tent London i Flow Gallery, jak również w samym sercu Brompton Design District w prestiżowym sąsiedztwie Victoria&Albert Museum. Jedna z nich – „ArtFood”  zaprezentowana zostanie również podczas British Ceramic Biennial.

„Nieświadomość zbiorowa”  Studia Kosmos Project to wystawa prezentowana wcześniej z sukcesem na Salone Internazionale del Mobile w Mediolanie. W Wielkiej Brytanii zostanie pokazana w przestrzeni Tent London. Koncepcja wystawy inspirowana jest głęboko zakorzenioną w tradycji ludowej obrzędowości, opierającej się na związkach człowieka z naturą. Autorzy poszukiwali form i środków wyrazu, które najlepiej oddałyby atmosferę i energię dawnych rytuałów, a to wszystko przekazują językiem zrozumiałym dla współczesnego odbiorcy. Za źródło inspiracji posłużyły dwa unikalne obrzędy – Noc Kupały zwaną też Nocą Świętojańską oraz Dziady zestawiające obrzęd życia, cielesności i bogactwa, z obrzędem śmierci i szacunku do przeszłości. Ten podział odzwierciedla „Nieświadomość zbiorowa”. Na wystawę składają się specjalnie zaprojektowane unikatowe eksponaty: maski, świeczniki, kilimy, siedziska i wazy.

We Flow Gallery zobaczyć będzie można efekty warsztatów „Art Food – o jedzeniu i jego nośnikach”. W ramach projektu Art Food, studenci School of Form w Poznaniu oraz Royal College of Art w Londynie zaprojektowali ceramiczne naczynia łączące sztukę i wiedzę humanistyczną. Uczestnicy programu, w trakcie warsztatów projektowych, antropologicznych oraz kulinarnych prowadzonych, m.in. przez Marka Ceculę i Modesta Amaro, sprawdzali jakie są kulturowe aspekty spożywania posiłków oraz jak smak i sposób przyrządzania potraw wpływają na formy ich podania. Po zakończeniu London Design Festival wystawa będzie prezentowana na  British Ceramic Biennial – Original Spode Factory Site.

Podczas London Design Festival zaprezentujemy też kolejną odsłonę projektu Young Creative Poland. Pierwsza wystawa miała miejsce w 2009 roku w ramach programu Polska! Year przygotowanego przez Instytut Adama Mickiewicza. W tym roku, kuratorki wystawy postanowiły sięgnąć do tamtej idei by pokazać najciekawsze zjawiska we współczesnym polskim designie tworząc projekt Young Creative Poland: 4 years on. Wśród prezentowanych prac, ponad dwudziestu rodzimych projektantów, znalazły się doskonale znane brytyjskiej publiczności nazwiska, jak Maria Jeglińska, Tomek Rygalik, Aleksandra Gaca czy Oskar Zięta. Plejada gwiazd rodzimej sceny projektowej zebrana w samym sercu Brompton Design District spowoduje, że będzie to obowiązkowy punkt na mapie festiwalowego Londynu.

NOWY JORK

• 17 – 20 09.2013 - seminarium i wystawa „One sun one moon” w Pratt Institute

Efektem współpracy nawiązanej przez warszawską ASP i nowojorski Pratt Institute był cykl warsztatów „One sun one moon". W projekcie warsztatów poświęconych projektowaniu w przestrzeni publicznej uczestniczyli studenci  obu uczelni. Efekty ich pracy będzie można oglądać na wystawie w galerii Pratt na terenie uczelni.  Wydarzeniu  towarzyszyć będzie sympozjum poświęcone designowi w przestrzeni miejskiej.

PUBLIKACJE
„Polish Design: Uncut” to nowa pozycja z serii wydawnictw Instytutu Adama Mickiewicza przygotowanych we współpracy z redakcją kwartalnika 2+3D , w której wcześniej ukazała się książka „Out of Ordinary”. Podobnie, jak wcześniejsza publikacja poświęcona designowi: „Out of the Ordinary. Polish Designers of the 20th Century”,  album najpierw ukazuje się w języku angielskim z przeznaczeniem do dystrybucji rynku międzynarodowym, a w przyszłości planowane jest wydanie polskojęzyczne.

„Polish Design: Uncut”  prezentuje ponad  90 designerów i 120 najciekawszych projektów powstałych w Polsce po 2000 rok. Jest to podsumowanie dorobku polskiego wzornictwa pierwszej  dekady XXI wieku, okresu największych sukcesów polskiego designu
na międzynarodowych targach i wystawach.

Autorzy albumu Czesława Frejlich i Dominik Lisik, przyjęli formułę łączącą walory albumu, słownika i analizy problemowej. Prace projektantów pogrupowane zostały  w siedem działów: meble; środki transportu i przestrzeń publiczna; urządzenia domowe i specjalistyczne; lampy; szkło i ceramika; tkaniny, ubiór i zabawki oraz eksperymenty. Każdemu obiektowi towarzyszy fotografia, krótki opis oraz biogram jego projektanta. Znalazły się tu m.in. słynny „nadmuchiwany" stołek „Plopp” Oskara Zięty, zestaw naczyń „Na palec" Agnieszki Bar, dywany Joanny Rusin i Agnieszki Czop czy sofy Tomka Rygalika. Przy całej swej różnorodności zebrane razem projekty tworzą obraz nowoczesny, na miarę XXI wieku. Dowodząc, że polski design jest ekologiczny (jak stołek „Pieniek" duetu Malafor), nie boi się eksperymentu (jak urny „Alfa" Bogdana Kosaka), oferuje komfort (jak sofy
i krzesła Renaty Kalarus) i – co też ważne ich autorzy mają poczucie humoru (np. ceramiczne „Ogryzki" Kariny Marusińskiej czy szczotka w kształcie sztabki złota autorstwa Bartosza Muchy).

Książkę zaprojektowaną przez Kubę Sowińskiego wzbogacają fotografie wykonane przez Przemka Szubę. Pokazują one opisywane obiekty w mniej oczywistych kontekstach. Przyjęta przez Szubę konwencja odbiega od spreparowanych, wyidealizowanych prezentacji katalogowych i – zgodnie z zawartym w tytule słowem „uncut" - prezentuje polskie projektowanie „bez upiększeń".

Ważną częścią  albumu jest też 12 wywiadów z czołowymi polskimi dizajnerami. Opisują one metody ich pracy, a także przekazują spostrzeżenia dotyczące silnych i słabych stron współczesnego wzornictwa. Tomek Rygalik zwraca uwagę na pułapki uzależnienia projektowania od technologii, Renata Kalarus dostrzega problem w zbyt małym zaangażowaniu polskich producentów we współpracę z dizajnerami, a Maja Gaszyniec i Krystian Kowalski ze studia Kompott porównują swoje zagraniczne doświadczenia z krajowymi.

Mamy nadzieję, że „Polish Design Uncut” będzie cieszyła się tak dużym powodzeniem jak ”Out of Ordinary”, którego trzy wydania rozeszły się błyskawicznie.

Już po raz drugi Instytut jest współwydawcą polsko-angielskiego rocznika  „Print Control”, promującego polską grafikę i najlepsze projekty drukowane w Polsce. Pomysłodawczynią i autorką publikacji jest Magdalena Heliasz z wydawnictwa txt publishing. Wydawnictwo prezentuje 100 najlepszych i najbardziej innowacyjnych polskich projektów graficznych 2012 roku. Widać w nich różnorodność, innowacyjność, a także oryginalność i niepowtarzalną osobowość polskich projektantów, którzy twórczo czerpią i rozwijają swoje awangardowe tradycje. Ponieważ ważną grupę odbiorców rocznika stanowią profesjonaliści prezentacje prac  zawierają informacje nie tylko o autorze i projekcie,  ale też o użytych w nim materiałach i technologiach.  Opisy wzbogacone są wywiadami z twórcami. Rocznik „Print Control” powstał w odpowiedzi na duże zainteresowanie za granicą polskim projektowaniem graficznym. Wernisaż książki oraz prac w niej zawartych odbędzie się w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, 4 października o godz. 18.00. Wystawa otwiera Print Control Week, podczas którego odbędą się wykłady i warsztaty dotyczące projektowania graficznego w Polsce.

Wallpaper* Magazine, jedno na najważniejszych pism na świecie dedykowanych designowi, architekturze i modzie wyda specjalny dodatek poświęcony Polsce w ramach cyklu Wallpaper* REVEALED. W październikowym numerze magazynu zaprezentowana zostanie plejada projektantów, najciekawsze zjawiska i miejsca tworzące intrygujący przewodnik po polskiej scenie projektowej.  Do tej pory na łamach miesięcznika swoje kraje i najważniejsze dokonania w dziedzinie designu prezentowały m.in. Norwegia, Niemcy, Tajwan czy Singapur.  

„ARPS. The Architecture of Arseniusz Romanowicz and Piotr Szymaniak” to anglojęzyczny album o odkrytych na nowo warszawskich modernistach przybliżający czytelnikom jedne z najciekawszych budynków użyteczności publicznej powojennej stolicy: Dworzec Centralny, Dworzec Wschodni, stacje Ochota, Powiśle i Stadion.  W albumie znalazło się około 200 starannie dobranych zdjęć, w tym niepublikowanych materiałów z archiwów rodzinnych oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego. Książka, pod redakcją Grzegorza Piątka zaprojektowana została przez Błażeja Pindora. Instytut jest współwydawcą publikacji. Spotkanie promocyjne publikacji  odbędzie się 9 września, w Teatrze Studio, o godz. 19.

Więcej o polskim designie na www.culture.pl/design

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic