Polski „Makbet” na festiwalu szekspirowskim w Macedonii Północnej. Spektakl wystawi białostocki Teatr Dramatyczny

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku pokaże swój najnowszy spektakl "Makbet" na międzynarodowym festiwalu szekspirowskim w Macedonii Północnej. W ocenie teatru, to niezwykłe wyróżnienie i możliwość wymiany doświadczeń.

Polski „Makbet” na festiwalu szekspirowskim w Macedonii Północnej. Spektakl wystawi białostocki Teatr Dramatyczny
Fot. Artur Reszko/PAP

Wyjazd na Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski w Bitoli w Macedonii Północnej jest możliwy dzięki pozyskanemu przez białostocki teatr dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu województwa podlaskiego. 

Festiwal organizuje Teatr Narodowy w Bitoli. Jak można przeczytać na stronie organizatora, odbędzie się w dniach 25-30 czerwca - już po raz ósmy - a wystąpią na nim teatry m.in. z Polski, Czarnogóry i Włoch. Wydarzenie otworzy w sobotę spektakl Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.

"To jest niezwykłe wyróżnienie przede wszystkim. To jest festiwal szekspirowski - udało nam się tam dostać. To prestiż dla teatru i myślę, że niezwykły wyjazd, bo w Macedonii nie byliśmy" - mówił we wtorek na konferencji prasowej dyrektor Teatru Dramatycznego w Białymstoku Piotr Półtorak.

"Makbet" białostockiego teatru został przygotowany w związku z przypadającą w tym roku 210. rocznicą pierwszego wystawienia na polskiej scenie tego spektaklu. Przedstawienie w Teatrze Dramatycznym wyreżyserował Grzegorz Suski; premiera odbyła się w połowie maja.

Jak dodał Suski, ten spektakl to "duże wyzwanie logistyczne". Również premiera - w sali kinowej, gdyż teatr jest w remoncie - była także wyzwaniem logistycznym. Ocenił, że dzięki temu doświadczeniu, łatwiej będzie go wystawić w teatrze w Bitoli, gdzie są sceniczne warunki.

Ciężarówka ze scenografią już wyjechała, a sam 30-osobowy zespół wyleci na festiwal ze środy na czwartek.

Justyna Godlewska-Kruczkowska, która gra Lady Makbet podkreśliła, że możliwość pokazania spektaklu na festiwalu to dla niej ogromne wyróżnienie, ale też - jak dodała - możliwość zobaczenia spektakli z innych krajów oraz wymiana doświadczeń i kontaktów.

Oprócz "Makbeta", białostocki zespół zaprezentuje - 27 czerwca - performans inspirowany "Wesołymi kumoszkami z Windsoru" Szekspira, wyreżyserowany przez Patryka Ołdziejewskiego.

Teatr Dramatyczny na projekt "Kierunek Szekspir" pozyskał dotację w wysokości 70 tys. zł ze środków MKiDN, ponad 70 tys. zł dofinansowania pochodzi z budżetu województwa podlaskiego. Partnerem przedsięwzięcia jest ambasada RP w Skopje.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic
Ankieta RMF Classic