List intencyjny w sprawie organizacji Polskiej Platformy Tańca w 2014 r. podpisali we wtorek zastępca dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca Joanna Szymajda, prezydent Lublina Krzysztof Żuk oraz dyrektor Centrum Kultury w Lublinie Aleksander Szpecht.
"Polska Platforma Tańca to wydarzenie szczególne w skali kraju; to przegląd konkursowy najlepszych spektakli teatru tańca, które powstały w ciągu dwóch lat" - powiedziała Szymajda.
Polska Platforma Tańca - organizowany co dwa lata konkurs - ma na celu wyłonienie i promocję najciekawszych i oryginalnych produkcji realizowanych przez polskich artystów tancerzy i choreografów działających w dziedzinie tańca współczesnego i klasycznego.
Poprzednie trzy edycje Polskiej Platformy Tańca - w 2008 r. 2010 r. i 2012 r. - zorganizowało Centrum Kultury Zamek w Poznaniu oraz Art Stations Foundation.
Kolejne edycje ma organizować Instytut Muzyki i Tańca, w różnych miejscach Polski, we współpracy z lokalnie działającymi środowiskami artystów tańca i choreografów.
W 2014 r. Polska Platforma Tańca odbędzie się w dniach 7-9 listopada w Lublinie. Spektakle taneczne, które będą wtedy prezentowane, wybierze 10-osobowe jury, złożone m.in. z tancerzy, choreografów, teoretyków tańca.
Jak powiedziała Szymajda, podpisany we wtorek list intencyjny jest potwierdzeniem trwającej już od wielu lat współpracy między Instytutem Muzyki i Tańca a Centrum Kultury w Lublinie, gdzie funkcjonuje Lubelski Teatr Tańca.
Lubelski Teatr Tańca powstał w 2001 r. z inicjatywy Hanny Strzemieckiej, wieloletniego choreografa i dyrektora artystycznego zespołu; obecnie kierownictwo to sprawuje Ryszard Kalinowski.
Grupa ta, wywodząca się niezależnego ruchu studenckiego, z biegiem lat wypracowała własny styl tańca i obecnie jest jednym z wiodących zespołów tańca współczesnego w Polsce. Zespół wielokrotnie gościł na w różnych festiwalach w kraju i zagranicą m.in. w USA, Szwajcarii, Finlandii, Hiszpanii, Rosji.
Lubelski Teatr Tańca jest organizatorem Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lublinie, jednego z najważniejszych w Polsce festiwali teatrów tańca, na którym prezentują się wybitne zespoły z Polski i całego świata.
Lubelski Teatr Tańca organizuje też Forum Tańca Współczesnego - cykl prezentacji spektakli, filmów, warsztatów i wykładów nt. tańca współczesnego.
Zespół podejmuje też liczne inicjatywy artystyczne i edukacyjne, mające na celu promocję tańca jako środka artystycznej wypowiedzi. Organizuje i realizuje programy edukacyjne dla dzieci i młodzieży, warsztaty tańca, wykłady, wystawy, rozmaite działania performatywne w przestrzeniach nieteatralnych.
