Informacje

Polka pokieruje Galerią Narodową w Pradze

Dodano:
Polka pokieruje Galerią Narodową w Pradze

Alicja Knast /Vit Simanek /PAP/CTK

Alicja Knast wygrała konkurs i od nowego roku będzie zarządzała Galerią Narodową w Pradze - poinformował we wtorek minister kultury Czech Lubomir Zaoralek. W finale konkursu Polka pokonała dwóch znanych czeskich animatorów kultury.

Minister podkreślił, że zaprezentowana przez Knast koncepcja funkcjonowania Galerii Narodowej w Pradze jest absolutnie kluczowa. "Nieustannie podkreśla potrzebę pozbycia się rutyny, przyciągania do muzeów i galerii ludzi, którym wciąż jest nie po drodze oraz dotarcia do młodych ludzi, co pokazała w Polsce" – wskazał.

Zaoralek zwrócił uwagę, że Knast przyczyniła się do sukcesu Muzeum Śląskiego w Katowicach, w którym udało jej się aż dziesięciokrotnie zwiększyć frekwencję, oraz na nagrody, jakie otrzymała od Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku i Stowarzyszenia Muzeów w Holandii.

Zdaniem ministra koncepcja polskiej kandydatki była najambitniejsza.

Zwyciężczyni konkursu podkreśliła, że stara się przekraczać granice , co jest celem sztuki. "Czas pandemii jest bardzo ciężki i ważną rzeczą będzie zajęcie się dostępnością zbiorów, a także tym, aby skłonić młodych ludzi, urodzonych w dobie internetu do odwiedzania galerii. To oni zdecydują, czy ten segment kultury będzie rozwijać się za 20 lat" – powiedziała przyszła dyrektor NGP. Podkreśliła, że instytucja, którą ma kierować, ma za sobą znaczące sukcesy i  jej uznana w całej Europie Środkowej.

Od stycznia Knast planuje przeprowadzić się z rodziną do Pragi. Jak przyznała, chociaż może czytać po czesku, to nie ma jeszcze odwagi mówić w tym języku.

NGP pozbawiona jest stałego kierownictwa od wiosny ub.r., gdy poprzednik Zaoralka minister kultury Antonin Staniek odwołał Jirzego Fajta ze stanowiska dyrektora, zarzucając mu malwersacje finansowe. Chociaż postępowanie umorzono, a Fajt doczekał się przeprosin, to na stanowisko szefa NGP ogłoszono konkurs, w którym były szef wziął udział. W sierpniu br., kandydaci przeszli procedurę selekcyjną, podczas której m.in. sprawdzano ich zdolności do pracy zespołowej i przeprowadzano testy psychologiczne. Ministerstwo konsultowało przedstawione koncepcje funkcjonowania praskiej placówki z ekspertami wiedeńskiej Albertiny i nowojorskiego Metropolitan Museum.


Alicja Knast z wykształcenia jest muzykologiem, absolwentką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, obecnie kończy doktorat na London Metropolitan University - School of Art, Architecture and Design. Zarządzała lub współpracowała przy ponad stu wystawach. Jest konsultantem Muzeum Historii Polski i Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Przez ostatnie sześć lat była dyrektorką Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Z Pragi Piotr Górecki

 • 09:22 Tyler Bates Main Title Theme From Guardians of the Galaxy
 • 09:25 Wolfgang Amadeusz Mozart Divertimento D-dur (3)
 • 09:35 Vashti Bunyan I'd Like to Walk Around in Your
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 333, Sunday, 25 October 2020
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • 3
  Wojciech Kilar
  Ziemia obiecana
  Walc
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2020 RMF Classic