Informacje

Polański nie pojawi się na walnym zgromadzeniu Francuskiej Akademii Filmowej

Dodano:
Polański nie pojawi się na walnym zgromadzeniu Francuskiej Akademii Filmowej

PAP/Łukasz Gągulski

Roman Polański nie pojawi się na walnym zgromadzeniu Akademii Filmowej we wtorek i „nie planuje tego robić w przyszłości” – poinformowali agencję AFP współpracownicy reżysera.

„Roman Polański, choć ma szacunek dla pracy Akademii i jej 182 członków, nigdy nie uczestniczył w posiedzeniach jej walnego zgromadzenia i nie zamierza tego robić w przyszłości” - poinformowali w piątek agencję AFP współpracownicy reżysera w komunikacie prasowym.

Polański jest jednym ze 182 członków zgromadzenia ogólnego Akademii przyznającej nagrody dla branży filmowej - Cezary. Zgromadzenie ma się spotkać we wtorek w celu przedyskutowania parytetów przy wyborze nowego zarządu.

Feministki krytykują przywrócenie członkostwa Polańskiego w Akademii z uwagi na ciążące od lat na reżyserze zarzuty o gwałty i molestowania seksualne.

Akademia znalazła się w ogniu krytyki organizacji feministycznych po ogłoszeniu 12 nominacji do nagrody Cezara dla filmu Polańskiego "Oficer i szpieg". Zarząd Akademii podał się do dymisji 14 lutego 2020 r. na dwa tygodnie przed galą rozdania nagród. W oświadczeniu podkreślono, że decyzję o dymisji podjęto, aby uspokoić atmosferę wokół nominacji i aby "Cezary pozostały wielkim świętem kina".

Nieobecny na gali Cezarów reżyser był wielokrotnie piętnowany na ceremonii rozdania nagród. Prowadząca galę w 2020 r. Florence Foresti nawiązywała do oskarżeń Polańskiego, a przed galą organizacje feministyczne zorganizowały protesty.

Z Paryża Katarzyna Stańko

 • Notowanie: 333, Sunday, 25 October 2020
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • 3
  Wojciech Kilar
  Ziemia obiecana
  Walc
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2020 RMF Classic