Informacje

Pogrzeb aktorki Zofii Czerwińskiej odbędzie się 20 marca w Warszawie

Dodano:
Pogrzeb aktorki Zofii Czerwińskiej odbędzie się 20 marca w Warszawie

fot.PAP/Lech Muszyński

Pogrzeb Zofii Czerwińskiej obędzie się 20 marca na Cmentarzu Komunalnym w Warszawie - poinformował ZASP. Aktorka zmarła 13 marca, miała 85 lat. Była znana m.in. z filmów Stanisława Barei i serialu "Czterdziestolatek".

Jak podał ZASP – Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji - msza święta żałobna zostanie odprawiona 20 marca o godzinie 13.00 w kościele Środowisk Twórczych w Warszawie. Potem nastąpi odprowadzenie do grobu rodzinnego na Cmentarz Komunalny Północny.

Aktorka, która urodziła się 19 marca 1933 roku, ukończyła Wydział Aktorski PWST w Krakowie. Na dużym ekranie zadebiutowała w "Pokoleniu" Andrzeja Wajdy, grając barmankę.

Potem wystąpiła m.in. w "Eroice" Andrzeja Munka, "Dwóch żebrach Adama" i "Mniejszym złu" Janusza Morgensterna, "Rejsie" Marka Piwowskiego, "Nie lubię poniedziałku" Tadeusza Chmielewskiego, "Poszukiwanym poszukiwanej" i "Misiu" Stanisława Barei, "Lalce" Ryszarda Bera, "Rajskiej jabłoni" Barbary Sass, "Och, Karol” Romana Załuskiego, "Strasznym śnie Dzidziusia Górkiewicza" Kazimierza Kutza, "Złocie dezerterów" Janusza Majewskiego, "Golemie" i "Ubu Królu" Piotra Szulkina, "Pianiście" Romana Polańskiego. Łącznie zagrała około 150 ról i epizodów w produkcjach kinowych i telewizyjnych.

Zagrała również w serialach "Czterdziestolatek" i "Czterdziestolatek 20 lat później", "Alternatywy 4" i "Dylematu 5", "Tygrysy Europy", "Dom niespokojnej starości" i "Świat według Kiepskich". Była aktorką Teatru Telewizji, w jej dorobku znalazło się ponad 40 ról scenicznych. W 2008 roku została odznaczona Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis".

Autor: Wojciech Przylipiak

 • Notowanie: 293, Sunday, 20 October 2019
 • 1
  Henry Mancini / Audrey Hepburn
  Śniadanie u Tiffaniego
  Moon River
 • 2
  Kortez
  Kamerdyner
  Stare drzewa
 • 3
  John Barry
  Tańczący z wilkami
  The John Dunbar Theme
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic