ON AIR
od 18:00 zaprasza: Natalia Grzeszczyk

Podpowiadamy, dokąd warto się wybrać, nim inni odkryją te miejsca

Trudno mówić o spokojnym, relaksującym wypoczynku, gdy plaże są przepełnione, a uliczki w najpopularniejszych turystycznych miejscowościach przypominają ruchliwe ulice w godzinach szczytu. Pomocny może okazać się zatem ranking Tripadvisor, który wskazuje kierunki zyskujące na popularności, które wciąż jeszcze nie są aż tak oblegane przez turystów.

Podpowiadamy, dokąd warto się wybrać, nim inni odkryją te miejsca
fot.PAP/Lech Muszyński

Pierwsze miejsce w rankingu zajęło meksykańskie Cabo San Lucas i wiele ze wskazanych w tegorocznym zestawieniu Traveller's Choice Trending Destinations zakątków wymaga dalekich wypraw. My jednak zdecydowaliśmy się wybrać te, które choć może mniej egzotyczne, nie wymagają od podróżujących dalekich przepraw. Jedno z takich miejsc plasuje się na drugim miejscu rankingu i jest nim Korsyka, francuska wyspa na Morzu Śródziemnym. Z powodzeniem można powiedzieć, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Z jednej strony spokojne zatoczki i krystaliczna woda, zachęcają do plażowego lenistwa zaś senne wioski rybackie, to okazja, aby nieco lepiej poznać tutejszy styl życia. Jednak Korsyka oferuje również wiele atrakcji dla tych, którzy cenią sobie aktywny styl życia, a jej wizytówką niech będzie chociażby pieszy szlak GR20, jeden z najbardziej wymagających w Europie. Zresztą samo wnętrze wyspy jest bardzo górzyste, a ponad 20 szczytów przekracza wysokość 2000 m n.p.m. Zatem miłośnicy wspinaczki czy trekkingu na pewno nie będą się nudzić.

Drugą propozycją jest Kas, miasto w Turcji, w prowincji Antalya. Choć położone na słynnym Tureckim Wybrzeżu, wciąż pozostaje najmniej obleganym kierunkiem turystycznym, dzięki czemu odwiedzający je mogą rozkoszować się senną atmosferą tego miejsca. Jednak niech nas nie zmylą maleńkie uliczki, którym kolorytu nadają wszechobecne bugenwille, a architektonicznego sznytu zadają balkony w stylu osmańskim. Owszem Kas to idealne miejsce na relaks, niespieszne spacery, leniwe śniadania i plażowanie. Dużo uciechy znajdą tu jednak także amatorzy wszelakich sportów wodnych. Poza wspomnianym już nurkowaniem, można również pomyśleć o spływach kajakowych. Ale największym atutem tego miejsca jest fakt, że tu faktycznie poczujemy smak i atmosferę Turcji, tej nieco mniej komercyjnej.

Na chwilę pozostajemy jeszcze w Turcji, bowiem kolejnym godnym polecenia miejscem jest Goreme, miejsce dosłownie wyrzeźbione w skale, będące bramą do Parku Narodowego Goreme. Ten wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO skansen to około 350 kościołów wykutych w skale. To również doskonałe miejsce dla pieszych wędrówek z plecakiem, a po trudach zwiedzania wieczorem można rozkoszować się doskonałą kuchnią i lokalnym winem.

Tripadvisor zachęca również do szybkiego odwiedzenia Matery, która wciąż jest stosunkowo nieodkryta przez zagranicznych turystów. Miasto i gmina we Włoszech, położone w regionie Basilicata, niegdyś było zakałą Włoch, jednak dziś coś, co było powodem do wstydu jest jego chlubą. Mowa o historycznej części miasta, zwanej Sassi, którą tworzą unikatowe domostwa drążone w skale, jedynie z fasadami murowanymi, to za ich sprawą w 1993 roku Materę wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Niestety zanim te skalne domostwa stały się wizytówką miasta, w katastrofalnych warunkach, bez prądu, bieżącej wody, okien dzieląc jedną przestrzeń ze zwierzętami zamieszkiwali je ludzie. Można jedynie sobie wyobrazić, jakie były efekty tak spartańskich warunków mieszkalnych. Dziś w tych wykutych domach mieszczą się sklepy, restauracje, a także miejsca noclegowe. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że Matera otrzymała drugie, lepszej jakości życie. Matera była Europejską Stolicą Kultury 2019 roku. Jest tam również ośrodek Włoskiej Agencji Kosmicznej (ASI).

(PAP Life)