Informacje

Piotr Adamczyk zagrał w filmie, który sobie wyśnił...

Dodano:
Piotr Adamczyk zagrał w filmie, który sobie wyśnił...

fot.PAP/Stach Leszczyński

Do sieci trafił teaser filmu "Ikar. Legenda Mietka Kosza" - o niewidomym pianiście jazzowym. Piotr Adamczyk gra w tej produkcji nie tylko jedną z ról. To on podsunął reżyserowi Maciejowi Pieprzycy pomysł nakręcenia filmu o autentycznej historii Mieczysława Kosza.

"Ikar. Legenda Mietka Kosza" to film oparty na biografii tragicznie zmarłego pianisty jazzowego, który w wieku 12 lat całkowicie stracił wzrok. Tytuł pojawi się w kinach 18 października, ale już teraz na zaostrzenie filmowego apetytu, możemy obejrzeć teaser "Ikara".Zmarły w 1973 roku, w wieku 29 lat Mieczysław Kosz jest postacią znaną wśród miłośników jazzu. Ten niewidomy pianista, mistrz improwizacji niewiele po sobie zostawił: jedną płytę oraz dwie kompilacje różnych utworów, które nagrał dla radia i telewizji. Pozostała jednak legenda. Jako najmłodszy muzyk i pierwszy Polak wygrał najbardziej prestiżowy festiwal jazzowy w Montreux, grał w paryskich klubach jazzowych, występował w najlepszych salach koncertowych. Był podziwiany przez największych muzyków i publiczność. Jak większość ludzi wybitnych, musiał walczyć z wewnętrznymi demonami i samotnością. Jego zmorą był alkoholizm.

Biografia niewidomego muzyka zachwyciła reżysera Macieja Pieprzycę. Podjął się on nakręcenia filmu za namową Piotra Adamczyka, który podsunął mu książkę o życiu Kosza. "Można powiedzieć, że w kwestii tego projektu jestem człowiekiem, który rzucił pierwszą iskrę, co daje mi dużo satysfakcji. Zwykle aktor dostaje propozycję udziału w filmie w momencie, kiedy wszystko jest już napisane, zrobione i co najwyżej może wnieść niewielkie pomysły do swojej roli. A tutaj czerpię radość z bycia współojcem projektu" - przyznał Adamczyk w rozmowie z PAP Life.

W 2011 roku prowadził koncert w filharmonii na zakończenie międzynarodowego festiwalu niewidomych muzyków. "Pamiętam, że zapowiadałem również nieżyjących artystów. Fragment jednego z prezentowanych utworów niezwykle zapadł mi w pamięć. Zacząłem wypytywać, kto to skomponował. Dowiedziałem się, że Mieczysław Kosz. Pani z Polskiego Związku Niewidomych opowiedziała mi w kilku zdaniach o jego życiu. Od razu wiedziałem, że to jest historia, która może być kanwą filmu" - opowiadał Adamczyk.

Próbował stworzyć zarys scenariusza. Dopiero, gdy na planie "Jestem mordercą" zetknął się z Maciejem Pieprzycą, zdał sobie sprawę, że to jest najlepsza osoba, której mógłby ofiarować ten pomysł. "Spotykaliśmy się kilka razy, by rozmawiać o scenariuszu. Dałem mu biografię Kosza Tylko smutek jest piękny, spotkaliśmy się z jej autorem - Krzysztofem Karpińskim, rozmawialiśmy też z ludźmi, którzy znali muzyka" - relacjonował aktor.

Adamczyk trafił do obsady "Ikara". "Myślę, że Maciek docenił mój początkowy wkład w ten projekt, oferując mi jedną z ról. Cieszę się, że mogę brać udział w filmie, o którego powstaniu marzyłem przez tyle lat, przyglądać się pracy wspaniałego reżysera i zagrać kilka scen z ucieleśnieniem Mieczysława Kosza - Dawidem Ogrodnikiem, który jest w tej roli genialny" - mówił Adamczyk.

Gra fikcyjną postać, Bogdana Danowicza, znanego jazzowego muzyka, gwiazdę Festiwalu Jazz Jamboree. Kosz jest fanem jego twórczości, chciałby go poznać. Na samym początku jest postacią dla niego niedostępną. Potem Bogdan z Mieczysławem są konkurentami, zazdroszczą sobie sukcesów. Przychodzi jednak moment, gdy w końcu przybijają sztamę.

Co ciekawe, Adamczyk wystąpił w charakteryzacji z długimi włosami. Przed zdjęciami do "Ikara" trenował fragmenty koncertów skomponowanych przez Leszka Możdżera (Możdżer odpowiadał za stworzenie i przygotowanie warstwy muzycznej filmu). Aktor, ostatnimi czasy, ma szczęście do ról muzycznych. Niedawno wystąpił w komedii romantycznej "Całe szczęście", w której jego bohater gra na trójkącie w filharmonii kaszubskiej. (PAP Life)

 • 11:32 Andrzej Korzyński Człowiek z żelaza/temat
 • 11:36 Michel Legrand Theme from Summer of '42
 • 11:42 Saverio Mercadante Flute Concerto in E minor (3)
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 321, Sunday, 31 May 2020
 • 1
  Łukasz Pieprzyk
  Legiony
  Zakończenie
 • 2
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • 3
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2020 RMF Classic