Paryskie zakamarki - muzeum Edith Piaf ukryte w bloku mieszkalnym

Paryż skrywa wiele tajemnic - często poza turystycznymi szlakami można spotkać prawdziwe osobliwości. Przykładem jest muzeum Edith Piaf mieszczące się w bloku mieszkalnym, do odwiedzenia którego zachęca Marcia DeSanctis.

"Życie la Mome (Edith Piaf) nie doczekało się stosownego upamiętnienia. Być może dlatego, że jej instrumentem był głos, a więc coś, czego nie sposób oprawić w ramki i powiesić na ścianie. A być może dlatego, że Piaf dorastała na ulicach i w burdelach Belleville, Barbes i Menilmontant, dzielnic cieszących się złą sławą i w przeciwieństwie do Rimbauda, Renoira czy Balzaca nie miała rodzinnego domu, w którym można by zgromadzić pamiątki. Dlatego namawiam na wizytę w prywatnym muzeum Edith Piaf, przy rue Crespin-du-Gast 5, tuż obok rue Oberkampf w XI dzielnicy" - pisze Marcia DeSanctis w książce "100 miejsc, które każda kobieta powinna odwiedzić we Francji".

Autorka opisuje to miejsce, jako prawdziwą osobliwość - mieszczące się w mieszkalnym bloku muzeum, odbiega od przestronnych muzealnych pomieszczeń, do jakich przywykli turyści. Może się wydać, że to miejsce skojarzy nam się z graciarnią - pokoje wypełnione są po brzegi wszystkim, co tylko jego twórca, Bernard Marchois, zdoła znaleźć.

I tak przy wejściu natkniemy się na gigantycznego i mocno trąconego duchem czasu miśka, którego Piaf otrzymała w prezencie od swojego ostatniego męża fryzjera Theo Sarapo. To składowisko wspomnień o Piaf - pokoje wypełniają meble, dywany, fotografie, wszystkie ślady życia pieśniarki, które Bernard Marchois obsesyjnie gromadzi i prezentuje od 1977 roku we wnętrzach muzeum.

"Żeby obejrzeć zbiory, trzeba się wcześniej umówić - muzeum otwarte jest od poniedziałku do środy popołudniami i w czwartki rano. A ponieważ muzeum mieści się w bloku mieszkalnym Bernard musi podać wszystkie kody do drzwi i domofonu. W dwóch pokojach zgromadzono zegary, dywany, listy, fotografie i inne przedmioty należące do Piaf. Są tu cudowne buciki w rozmiarze 34, torebki i czarna koncertowa suknia do kompletu z krzyżykiem, który pieśniarka nosiła na szyi, oraz para rękawic bokserskich Marcela Cerdana, zawodowego pięściarza, wielkiej miłości Piaf" - opisuje na łamach książki DeSanctis. (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic