Otwarcie dachu teatru w Gdańsku - spodziewanych trzy tysiące osób

Trzy tysiące osób ma zobaczyć 23 kwietnia pierwszy pokaz otwarcia dachu na budowanym w Gdańsku Teatrze Szekspirowskim. Unikatowa w skali światowej konstrukcja umożliwi wystawianie spektakli pod gołym niebem.

Jak powiedział we wtorek na konferencji prasowej dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego prof. Jerzy Limon, widowisko pod hasłem "Pierwsze Publiczne Otwarcie Dachu" ma być nawiązaniem do alegorycznych, renesansowych przedstawień miejskich.

W wieczornym happeningu artystycznym weźmie udział m.in. strongman Mariusz Pudzianowski, który spróbuje otworzyć sklepienie budynku ciągnąc 40-metrową linę. Towarzyszyć mu będzie m.in. 30 akrobatów oraz aktorzy z teatrów Miniatura w Gdańsku i Muzycznego w Gdyni.

Dla widzów powstanie trybuna na dwa tysiące miejsc, tysiąc osób będzie mogło przyglądać się spektaklowi na stojąco.

Za kształt artystyczny widowiska, które potrwa ok. trzech kwadransów, odpowiadać będą m.in. Wojciech Misiuro (choreografia), Zofia de Ines (scenografia), Justyna Łagowska (światła) i Olo Walicki (muzyka).

Zaplanowane na 23 kwietnia "Pierwsze Publiczne Otwarcie Dachu" to zarazem forma uczczenia przypadającej w tym roku 450. rocznicy urodzin Williama Szekspira.

Składający się z dwóch połaci dach Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku ma 480 metrów kw., waży ok. 90 ton i jest pokryty wykonaną w Finlandii patynowaną miedzianą blachą. W naturalny sposób miedź nabiera patyny po 30-50 latach.

Wyposażony m.in. w czujniki wiatru i temperatury dach będzie otwierał się w ciągu trzech minut. Umożliwiający to zestaw siłowników wyprodukowano w Madrycie. Sama stalowa konstrukcja dachu powstała natomiast w Inowrocławiu.

Oficjalne otwarcie Teatru Szekspirowskiego zaplanowane jest na 19 września. Gdańska placówka będzie działać na zasadzie impresariatu, bez stałego zespołu aktorskiego.

Budynek Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku zaprojektował 63-letni Renato Rizzi z Włoch - autor m.in. Pałacu Sportu we włoskim Trento i Muzeum Egipskiego w Kairze.

Pomysł budowy Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku sięga 1991 r., kiedy to z inicjatywy anglisty, prof. Jerzego Limona powstała Fundacja Theatrum Gedanense, pod patronatem księcia Walii Karola i Andrzeja Wajdy.

Kamień węgielny pod budowę placówki wmurowano we wrześniu 2009 r., budowa rozpoczęła się wiosną 2011 r.

Teatr Szekspirowski powstaje w pobliżu zabytkowego centrum Gdańska na placu Bogusławskiego. W tym miejscu w XVII wieku działała podobna instytucja pod nazwą Szkoła Fechtunku, w której wystawiano sztuki Williama Szekspira. Pierwsze wzmianki historyczne o występach aktorów angielskich w Szkole Fechtunku pochodzą z ok. 1611 r. Po rozebraniu Szkoły Fechtunku w 1740 r. powstał w tym samym miejscu inny teatr, zwany Komedienhaus, który funkcjonował do początku XIX wieku.

Koszt budowy i wyposażenia Teatru Szekspirowskiego wyniesie 95 mln zł, z czego 75 proc. stanowi dotacja z Unii Europejskiej, resztę po połowie finansują samorządy: gdański i marszałkowski.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic