Informacje

Odwołany tegoroczny Festiwal Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość Przedstawiona"

Dodano:
Odwołany tegoroczny Festiwal Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość Przedstawiona"

Tegoroczna edycja Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” nie odbędzie się – podali w środę przedstawiciele Teatru Nowego w Zabrzu. Powody to panująca pandemia i przedłużający się remont siedziby teatru.

Festiwal, organizowany przez miasto Zabrze i Teatr Nowy, prezentuje inscenizacje dramatu – polskiego i obcego - powstałe po 1989 r. i starające się spełniać szekspirowski postulat "bycia lustrem rzeczywistości", poprzez pokazywanie człowieka w szerokim kontekście socjologicznym, obyczajowym, politycznym i religijnym.

Co roku do udziału w imprezie zapraszane są najciekawsze polskie inscenizacje teatralne, prezentowane następnie na scenie Teatru Nowego lub w obiektach postindustrialnych Zabrza czy okolicznych miast. W tym roku miała odbyć się 20. edycja wydarzenia.

Jak wynika z informacji przesłanej PAP w środę przez kierownika literackiego i sekretarza festiwalu Beatę Dąbrowiecką, "ze względu na obecnie panującą pandemię i przedłużający się remont teatru tegoroczna edycja Festiwalu Dramaturgii Współczesnej Rzeczywistość przedstawiona Zabrze 2020 nie odbędzie się”.

„Za wszystkie nadesłane zgłoszenia, wśród których pojawiło się wiele interesujących propozycji spektakli, gorąco dziękujemy. Mamy nadzieję, że rok przyszły pozwoli nam zorganizować XX Jubileuszową edycję festiwalu, na którą zaprosimy najciekawsze spektakle dramaturgii współczesnej” – napisała Dąbrowiecka.

Dodała, że fundusze przekazane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na organizację festiwalu teatrowi udało się przeznaczyć na przygotowanie internetowej wersji spektaklu „Królowa Śniegu”, którego premiera ma odbyć się 3 października (nagranie będzie można przez pół roku bezpłatnie oglądać na stronie: teatrzabrze.pl).

Prowadzony przez zabrzański samorząd Teatr Nowy w ostatnich tygodniach zapowiadał m.in., że na scenie zabrzańskiego Domu Muzyki i Tańca wystawi 19 i 20 września farsę „Okno na Parlament”. W kolejnej wysłanej w środę informacji Dąbrowiecka przekazała szczegóły planowanej w tym samym miejscu 3 października premiery spektaklu „Królowa Śniegu” wg Hansa Christiana Andersena, w reżyserii Macieja Podstawnego.

„Opowieść adresowana jest do wszystkich młodych widzów od 11. roku życia, ale twórcy – na co dzień kojarzeni z teatrem dla dorosłych – obiecują, że nowoczesny i widowiskowy język opowieści, muzyka Anny Steli i powaga, z jaką traktują nastoletniego widza, gwarantują, że Królowa Śniegu uwiedzie również dorosłych widzów i stworzy przestrzeń do rozmowy oraz spotkania na linii dziecko – dorosły, kobieta – mężczyzna” – zapewniła Dąbrowiecka.

Remont, przebudowa i rozbudowa charakterystycznej siedziby Teatru Nowego w Zabrzu trwa od sierpnia ub. roku. Budynek dawnego kasyna Huty Donnersmarck z 1901 r., w którym od 1959 r. działa teatr, kosztem blisko 6,8 mln zł ma zyskać m.in. małą scenę, a dzięki dobudowie klatki schodowej z dodatkowymi pomieszczeniami widzom udostępniony ma zostać balkon głównej sali – dotąd nieczynny m.in. ze względu na brak odpowiednich dróg ewakuacyjnych.
Mateusz Babak

 • Notowanie: 333, Sunday, 25 October 2020
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • 3
  Wojciech Kilar
  Ziemia obiecana
  Walc
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2020 RMF Classic