Informacje

Odkryto najstarsze na świecie malowidło naskalne

Dodano:
Odkryto najstarsze na świecie malowidło naskalne

fot. Maxime Aubert /PAP/EPA

Na wyspie Celebes w Indonezji odkryto rysunki naskalne, datowane na 45,5 tys. lat, które są najstarszym przykładem sztuki przedstawieniowej. Prehistoryczni artyści namalowali naturalnych rozmiarów dzikie świnie celebeskie. Znalezisko opisano na łamach magazynu "Science Advances".

Odkryte w 2017 roku freski znajdują się w jaskini Leang Tedongnge, położonej w odległej dolinie na wyspie Celebes w Indonezji. Od najbliższej drogi jaskinię dzieli ok. godzina marszu. Dolina dostępna jest wyłącznie w porze suchej. Badania prowadzili naukowcy australijscy i indonezyjscy. Przedstawiciele rdzennej społeczności Bugis utrzymują, że badacze byli pierwszymi ludźmi z Zachodu, którzy odwiedzili jaskinię.

Namalowany ciemną ochrą rysunek dzikiej świni mierzy 136 cm na 54 cm. Widoczne są kły typowe dla samców tego gatunku, a na grzbiecie grzebień ze szczeciny. Obok znajdują się częściowo zachowane przedstawienia dwóch innych dzikich świń, a także odciski dwóch ludzkich dłoni.

"Świnia wygląda tak, jakby przyglądała się dwóm pozostałym osobnikom" - opisuje współautor badań, Adam Brumm.

Ludzie polowali na dzikie świnie celebeskie od tysięcy lat. Nic dziwnego, że stanowią one częsty temat sztuki prehistorycznej w tym regionie. Twórcami rysunków prawdopodobnie byli nasi przodkowie, tzn. Homo sapiens. Nie jest jednak wykluczone, że freski namalowali nasi wymarli ewolucyjni kuzyni, pokrewni nam genetycznie denisowianie. Datowanie metodą izotopów uranu wskazało, że nacieki wapienne na malowidle liczą 45 tys. 500 lat. Oznacza to, że fresk ma co najmniej tyle lat, a może być dużo starszy.

 • Notowanie: 348, Sunday, 28 February 2021
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Billy Boyd
  Hobbit: Bitwa Pięciu Armii
  The Last Goodbye
 • 3
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic