Od piątku Festiwal Retro/Per/Spektywa

Spektakle teatralne, koncerty i warsztaty zdominują Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retro/Per/Spektywa, który od piątku odbywać się będzie w Łodzi. Tegoroczna impreza nawiązywać ma m.in. do tradycji, kultury i historii żydowskiej.

Festiwal organizowany jest przez łódzki Teatr Chorea i Fabrykę Sztuki w Łodzi.

Dyrektor artystyczny imprezy Tomasz Rodowicz zwraca uwagę, że celem festiwalu jest "spotkanie niepokornych artystów pytających m.in. o tożsamość jednostki, granice wrażliwości czy wartości, które uzasadniają sens i cele działania".

Rodowicz przypomina również, że festiwal to "miejsce m.in. konfrontacji artystycznych teatru niezależnego i dyskusji o przemianach zachodzących w teatrze XXI wieku".

Druga edycja festiwalu nawiązywać będzie w dużym stopniu do tradycji, kultury i historii żydowskiej.

Widzowie będą mieli okazję zobaczyć opowieść "Dobro", przygotowane przez amerykańską choreografkę Rosannę Gamson i zespół Teatru Chorea.

Spektakl ten to dramat taneczno-muzyczny osnuty wokół historii tarpanów - wymarłej rasy dzikich koni, która została genetycznie zrekonstruowana w latach trzydziestych XX wieku w Niemczech. Inicjatywa ta zbiegła się w czasie z hitlerowskim planem eksterminacji Żydów i "oczyszczenia rasowego" Europy.

Amerykańska choreograf wykorzystała tę opowieść jako metaforę odnosząc ją do własnych polsko-żydowskich korzeni i burzliwych losów jej przodków.

W trakcie festiwalu pokazany zostanie spektakl "Szpera 42" izraelskiej reżyser Ruthie Osterman i Tadeusza Rodowicza, który łączy w sobie: muzykę, taniec, fotografię, sztukę video i teatr.

"Szpera 42", odwołuje się do dramatycznych wydarzeń łódzkiego getta - wielkiej wywózki kilkunastu tysięcy dzieci do lat 10 i starszych ludzi we wrześniu 1942 roku. Do transportów trafiały dzieci z sierocińców, przytułków, szpitali, oddzielano je też od matek i bliskich. Wywożone były do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem.

Teatr Manisha Mitry z Indii przedstawi "Podróż do Daakghar", spektakl o Januszu Korczaku pracującym z dziećmi nad sztuką Rabindranatha Tagore "Poczta" w przeddzień wywózki do Oświęcimia. Sztuka Tagore opowiada o chorym dziecku, które marzy o wolności.

W trakcie trwania festiwalu pokazany zostanie również spektakl "Rok 2012", który powstał w wyniku współpracy artystów z Białorusi z aktorami teatru Chorea. Przedstawienie jest próbą "zdefiniowania miejsca młodego mieszkańca wschodniej Europy we współczesnym świecie".

Widzowie będą też mogli zobaczyć spektakl łódzkiego Teatru Pinokio - "Bruno Schulz" w reż. Konrada Dworakowskiego.

W trakcie trwania festiwalu zaplanowano kilka koncertów. Na scenie muzycznej w Willi Grohmana zagrają m.in.: The Blue Rabbit z Łodzi, chór Gre Badanie z Warszawy, The Turbans z Londynu, czy grający muzykę bałkańską zespół Sarakina z Białegostoku.

Odbędą się również m.in. warsztaty teatralne dla dzieci a także projekcja krótkometrażowych filmów o tańcu.

Festiwal Retro/Per/Spektywa potrwa od 17 do 25 sierpnia. Imprezy odbywać się będą m.in. w Willi Grohmana, Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych, Teatrze Nowym, Teatrze Szwalnia.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic