Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

27 stycznia 2022 roku obchodzimy 17. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Teatr Żydowski im. Ester Rachel i Idy Kamińskiej przygotował emisję na swoich kanałach social media utworów upamiętniających zagładę i cierpienie, które powstały w hołdzie ofiarom Holokaustu.

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Teatr Żydowski pamięta

W ramach obchodów Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich — Centrum Kultury Jidysz zaprasza na swój kanał Facebook www.facebook.com/teatrzydowski, gdzie przez cały dzień, od 10.00 do 22.00 prezentować będzie utwory upamiętniające zagładę i cierpienie, które powstały w hołdzie ofiarom Holokaustu, autorstwa m.in. W. Szlengla, L. Kozłowskiego, M. Vekslera, M.Leiba, K.Broido, M. Jastrzębskiego i tradycyjne. Wśród nich znajdą się "Ejli, Ejli", Friling, "Unter di poylishe beymelekh", "Getto" czy "Ani Maamin".

Spotkanie z Marianem Turskim

W przeddzień obchodów 17. Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, 26 stycznia o godz. 19, Fundacja Shalom zaprosi na powtórkę spotkania z Marianem Turskim – historykiem i publicystą, działaczem na rzecz pamięci o zagładzie Żydów, byłym więźniem Auschwitz, ocalałym z łódzkiego getta i marszów śmierci. Spotkanie prowadzone przez Remigiusza Grzelę odbyło się 21 sierpnia 2021 roku w Austriackim Forum Kultury. Było to spotkanie w ramach cyklu Żydowski Salon Literacki podczas 18. edycji Festiwalu Warszawa Singera. Powtórka spotkania będzie do obejrzenia na stronie Festiwalu na Facebooku: www.facebook.com/FestiwalWarszawaSingera.

Obchody

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 1 listopada 2005 roku. Datę obchodów wyznaczono na 27 stycznia – rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku. Mają one na celu nie tylko uczczenie pamięci pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy, ale i pokazanie wyraźnego sprzeciwu wobec nieuznawania Holokaustu jako wydarzenia historycznego. W swojej rezolucji Zgromadzenie Ogólne ONZ wezwało również do przedsięwzięcia środków mobilizujących narody, aby podtrzymać pamięć i edukację na temat Holokaustu, by ten czas był dla wszystkich ludzi przestrogą przed nienawiścią, rasizmem i uprzedzeniami.

Warszawskie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu co roku gromadzą przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, ambasad, organizacji społecznych i wyznaniowych. Wszyscy złożą kwiaty w czasie uroczystości pod Pomnikiem Bohaterów Getta (27 stycznia, godz. 13.00, ul. Zamenhofa/Al. Sendlerowej). Wsparcie i udział w uroczystości przedstawicieli Kościoła Katolickiego oraz innych wspólnot wyznaniowych będzie bardzo ważnym akcentem podkreślającym duchowy wymiar tego wydarzenia. Przedstawiciele różnych wyznań i kościołów odmówią modlitwę ekumeniczną za pomordowanych.

Światło Pamięci

Tego dnia pragniemy przywoływać cienie pomordowanych w gettach i obozach, symbolem pamięci będzie zapalona świeca. Zwracamy się do wszystkich, aby tego dnia o godzinie 18:00 przywołali pamięć o ofiarach Zagłady, stawiając w oknie zapaloną świecę – apeluje Gołda Tencer. - Obowiązkiem każdego jest troszczyć się, aby światło pamięci nigdy nie zgasło w naszej świadomości.

Zapraszamy wszystkich do włączenia się w upamiętnienie Ofiar Holokaustu 27 stycznia o godz. 18.00 poprzez zapalenie świecy w oknie. Światło Pamięci można także zapalić w Internecie korzystając z portalu społecznościowego Facebook. Wystarczy z profilu FB Fundacji Shalom https://www.facebook.com/fundacja.shalom pobrać zdjęcie zapalonej w oknie świecy i zamieścić na swojej tablicy.

Tramwaj – symbol

27 stycznia 2022 roku w godz. 12.00 – 18.00, jak co roku tego dnia, na ulice Warszawy wyjedzie oznaczony gwiazdą Dawida zabytkowy tramwaj. Pusty pojazd będzie symbolizować tramwaj kursujący w getcie warszawskim. Ma on przypomnieć mieszkańcom stolicy o żydowskich sąsiadach, którzy w czasie II wojny światowej zostali wymordowani w obozach zagłady i w gettach. Tramwaj przejedzie trasą pl. Narutowicza – Marszałkowska — Stawki – Popiełuszki — Metro Marymont – Okopowa - pl. Zawiszy – pl. Narutowicza. 

Więcej informacji znajdziecie na stronach: www.shalom.org.pl i www.teatr-zydowski.art.pl

 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic