ON AIR
od 18:00 Café Classic zaprasza: Dariusz Stańczuk

Nowy film Pawlikowskiego wstrzymany. Phoenix i Mara wrócili do domu

Wstrzymano realizację filmu Pawła Pawlikowskiego "The Island" z Joaquinem Phoenixem i Rooney Marą w obsadzie - podał Deadline. Jak wyjaśnił portal, firmy ubezpieczeniowe odmawiają ubezpieczenia produkcji, obawiając się m.in. planowanego na 1 lipca strajku Amerykańskiej Gildii Aktorów Ekranowych.

Nowy film Pawlikowskiego wstrzymany. Phoenix i Mara wrócili do domu
Joaquin Phoenix i Rooney Mara /Vandeville Eric /PAP/EPA

Według portalu Deadline, zdjęcia do "The Island" miały rozpocząć się w tym miesiącu w Hiszpanii, a aktorzy byli już na miejscu, gdy nadeszła wiadomość o wstrzymaniu pracy. "Groźba strajku Amerykańskiej Gildii Aktorów Ekranowych (SAG-AFTRA) - obok trwającego już strajku Amerykańskiej Gildii Scenarzystów (WGA) i potencjalnych działań Amerykańskiej Gildii Reżyserów Filmowych (DGA) - wystraszyła firmy ubezpieczeniowe (...), a dwójka aktorów musiała wrócić do domu. Projekt wstrzymano do odwołania. Aktorzy i producenci pozostają w niego zaangażowani, jednak na razie nie wiadomo, kiedy będą mogli wznowić pracę" - czytamy.

Portal dodaje, że twórcy "The Island" chcieli skorzystać z usług innych firm ubezpieczeniowych, ale i to nie powiodło się. "Może to oznaczać poważny problem dla całego kina niezależnego. Istnieje realne zagrożenie, że z powodu tej niepewności w najbliższych miesiącach bardzo niewiele niezależnych produkcji będzie w stanie wystartować na dużą skalę" - zwraca uwagę Deadline.

W październiku ub.r. serwis Variety poinformował, że obraz Pawlikowskiego będzie luźno inspirowany prawdziwą historią. "The Island" ma opowiadać o amerykańskiej parze, która z dala od cywilizacji, na bezludnej wyspie postanawia stworzyć sobie raj. "Jednak Eden okazuje się trudny do osiągnięcia, szczególnie gdy europejska hrabina dowiaduje się o ich planach i przybywa na wyspę wraz z dwoma kochankami, którzy planują przejąć teren i zbudować tam luksusowy hotel. Zgodnie z oficjalnym opisem to wydarzenie zapoczątkuje wojnę psychologiczną, w której uwodzenie i zazdrość przeradzają się w zdradę i w końcu morderstwo" - napisano.

Jak przypomniano, Joaquin Phoenix i Rooney Mara prywatnie są parą. "Ostatnio wystąpili razem w Marii Magdalenie. Phoenix jest laureatem Oscara za Jokera i ponownie zagra tę postać w Joker: Folie a Deux. Inne jego znaczące osiągnięcia to role w Mistrzu, Gladiatorze i w nowym filmie Ridleya Scotta Napoleon, w którym wykreuje tytułową postać. Z kolei Mara ma na swoim koncie docenione nominacjami do Oscara role w Carol i Dziewczynie z tatuażem" - czytamy.

Portal dodał, że "The Island" to tytuł roboczy filmu. Za scenariusz odpowiada Pawlikowski. Producentami obrazu zostali Tanya Seghatchian i John Woodward, producentem wykonawczym - Reno Antoniades, a polską współproducentką - Ewa Puszczyńska. "Paweł jest mistrzem mocnego dramatu i nie ma sobie równych w tworzeniu atrakcyjnych, emocjonalnie złożonych postaci (...). W The Island walka o władzę, miłość i śmierć jest potęgowana przez filmowy styl Pawła, który włączy do opowieści piękno natury na odludnej wyspie" - powiedziała Seghatchian, cytowana w artykule.

"The Island" ma być pierwszym filmem Pawlikowskiego od czasu "Zimnej wojny", która w 2018 r. podczas festiwalu w Cannes zapewniła mu nagrodę za najlepszą reżyserię, a rok później - nominacje do Oscara w kategoriach najlepszy reżyser i film nieanglojęzyczny. Twórca ma na swoim koncie również m.in. Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego za "Idę".
Daria Porycka

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic