Notre Dame w Paryżu od wieków inspirowała artystów

Katedra Notre Dame, spustoszona przez ogień w poniedziałek, była inspiracją dla wielu artystów. Jest mocno obecna w sztuce, literaturze, ale także w kinie, komedii muzycznej, balecie i malarstwie.

Notre Dame w Paryżu od wieków inspirowała artystów
fot.PAP/EPA

Każdy oczywiście kojarzy Notre Dame z powieścią Victora Hugo, "Katedra Marii Panny w Paryżu", wydawaną również pod tytułem: "Dzwonnik z Notre Dame". Powieść Victora Hugo dała początek późniejszym dziesięciu adaptacjom w kinie i pięciu w telewizji. Najstarszy film "La Esmeralda" Alice Guy i Victorina Jasseta pochodzi z 1905 roku.

Jednym z najbardziej znanych jest "Notre-Dame de Paris" Jeana Delannoya (1956) z Giną Lollobrigidą i Anthonym Quinnem na podstawie scenariusza Jeana Aurenche'a i Jacquesa Preverta. Nie można tu nie wymienić animowanego "Dzwonnika z Notre Dame" wyprodukowanego przez Disney Studios (1996), który też był inspirowany powieścią Victora Hugo.

Angielski aktor Idriss Elba ogłosił w zeszłym roku, że zrealizuje dla Netflixa współczesną adaptację powieści, w której sam zagra Quasimodo.

Katedra Notre Dame pojawia się także w wielu filmach, m.in. w filmie "O północy w Paryżu" Woody'ego Allena, "Amelii" Jeana-Pierre'a Jeuneta czy "Charade" Stanleya Donena.

Notre Dame była także inspiracją dla dzieł baletowych, powstała m.in. "La Esmeralda" francuskiego mistrza Julesa Perrota, do muzyki włoskiego kompozytora Cesare Pugni, której premiera odbyła się w Her Majesty's Theatre w Londynie w 1844 roku. Ten balet miał kilka wersji, zwłaszcza w Rosji.

Z kolei balet "Notre Dame de Paris" francuskiego choreografa Rolanda Petita miał swoją premierę w 1965 roku w Opera National de Paris na podstawie muzyki Maurice'a Jarre'a z kostiumami Yves Saint Laurenta, "tak barwnymi jak witraże katedry" - przypomina AFP Sylvie Jacq-Mioche, historyk tańca.

Pierwsza opera "La Esmeralda" skomponowana przez Louise Bertin miała premierę w 1836 roku w Paryżu. Wiktor Hugo sam napisał do niej libretto, ale opera okazała się porażką. Powstały jeszcze dwie inne opery o tej tematyce, ale i one nie odniosły sukcesu.

Prawdziwy sukces i popularność przyniósł dopiero musical "Notre-Dame de Paris" stworzony w 1998 roku przez Luca Plamondona (teksty) i Richarda Cocciante (muzyka), zagrany przez Helene Segara, Garou, Daniela Lavoie i Patricka Fiori. Został on wykonany w ponad 20 krajach i zaadaptowany w dziewięciu językach. Odnotowano 5 tys. wystawień tego musicalu.

Wśród najsłynniejszych dzieł malarskich pokazujących Notre Dame, wymienić należy "Koronację Napoleona", płótno o długości prawie dziesięciu metrów na ponad sześć, wykonane między 1805 a 1807 r. przez Jacquesa-Louisa Davida, oficjalnego malarza Napoleona I. Obraz powstał na zamówienie Napoleona i uwieczniał ceremonię jego koronacji, która odbyła się 2 grudnia 1804 roku w Katedrze Notre Dame. David był uczestnikiem tej ceremonii, podczas której stworzył liczne rysunki przygotowawcze do późniejszego obrazu.

Wśród malarzy, także Marc Chagall był mocno zainspirowany Notre Dame, gdy ilustrował swoją poetycką wizję Paryża, a także Maurice Utrillo, który pokazał klimat Paryża w szarych odcieniach i często malował Notre Dame z Sekwaną płynącą obok. Także bardzo ważny dla Francuzów, symboliczny obraz pędzla Eugene Delacroix, "Wolność prowadząca lud na barykady", ukazujący wydarzenia z 1848 r., ujawnia w oddali dwie wieże Notre Dame.

Ze współczesnych wizerunków Katedry Notre Dame w Paryżu wymienić można grę wideo "Assassin's Creed Unity" (2014), która umieszcza w swej fabule katedrę, splądrowaną przez rewolucję z 1789 roku, ale pięknie odwzorowaną przez studia Ubisoft. (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic