Informacje

"Niewiarygodne" - od Pulitzera do serialu

Dodano:
"Niewiarygodne" - od Pulitzera do serialu

fot.PAP/EPA

Policyjne pościgi za złoczyńcą już nie wystarczą. Twórcy seriali kryminalnych coraz zręczniej wciągają widzów w przerażające historie. Przykładem niech będzie serial "Niewiarygodne", który już niebawem zostanie wyemitowany na platformie Netflix.

Punktem wyjścia dla serialu "Niewiarygodne" jest nagrodzony Pulitzerem artykuł "An Unbelievable Story of Rape".

Gdy Marie Adler, w tej roli Kaitlyn Dever, zgłasza napaść na tle seksualnym, jej zeznania zaczynają budzić w śledczych wątpliwości, w końcu nastolatka zostaje oskarżona o kłamstwo. Historia wydaje się być niewiarygodna. W tym czasie, w oddalonym o kilkaset kilometrów mieście, śledztwo w sprawie podobnych ataków rozpoczynają Grace Rasmussen i Karen Duvall. Prawdopodobnie Marie jest jedną z ofiar seryjnego gwałciciela.

"Niewiarygodne to jeden z najbardziej brutalnych programów telewizyjnych, jakie kiedykolwiek oglądałam. Choć nie ma tam żadnej przemocy" - przyznaje na łamach "The Telegraph" Amy Jones.

Serial zdaje się nie tylko odkrywać kulisy śledztwa, wciąga w składanie porozrzucanych puzzli, pokazuje z jednaj strony pewną determinację, z drugiej zaś upadek i zwątpienie. Losy Marie to surowy obraz i próba ukazania tego, co czuje ofiara, szczególnie, jeśli jej krzywda w oczach innych wydaje się niewiarygodna. Krytycy zwracają uwagę, że serial pozbawiony jest oczywistej brutalności, a równocześnie jest nią przepełniony.

"Napaść na tle seksualnym to trudny, delikatny temat, który zbyt wiele seriali i filmów wykorzystuje. Dramatyzowanie, leniwe, rutynowe, może podważyć powagę tematu i wyrządzić prawdziwą krzywdę ludziom, którzy doświadczyli traumy w realnym życiu. Dzięki kreatywnemu podejściu twórców i znakomitej obsadzie serial Niewiarygodne traktuje temat z należną powagą i szacunkiem. A równocześnie opowiada niesamowitą historię" - czytamy na łamach "Rolling Stone".

W rolach głównych zobaczymy: Toni Collette, Merritt Wever, Kaitlyn Dever, Danielle Macdonald. Serial będzie miał swoją premierę 13 września. (PAP Life)

 • 01:26 Eugenio Bennato Variazione
 • 01:29 Gustav Holst Planety op.32 (4)
 • 01:36 Jan Sebastian Bach VI Koncert Brandenburski B-dur (3)
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 288, Sunday, 15 September 2019
 • 1
  Hans Zimmer
  Dunkierka
  End Titles
 • 2
  Elton John / Taron Egerton
  Rocketman
  Rocket Man
 • 3
  Henryk Kuźniak
  Vabank
  Ragtime Vabank
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic