Informacje

Nie żyje fotoreporter Maciej Kosycarz

Dodano:
Nie żyje fotoreporter Maciej Kosycarz

fot.PAP/Dominik Kulaszewicz

W wieku 55 lat zmarł w czwartek znany gdański fotoreporter Maciej Kosycarz, twórca Pomorskiego Konkursu Fotografii Prasowej Gdańsk Press Photo im. Zbigniewa Kosycarza, jednego z najstarszych konkursów fotografii prasowej w Polsce.

O śmierci Macieja Kosycarza poinformował miejski portal www.gdansk.pl. Fotoreporter zmagał się z chorobą nowotworową.

Maciej Kosycarz urodził się 20 kwietnia 1964 r. w Gdańsku. Był synem Zbigniewa Kosycarza (1925-1995), fotoreportera, który od końca lat 40. ub. wieku był związany z wybrzeżową prasową i był autorem dziesiątek tysięcy zdjęć Gdańska, Pomorza i jego mieszkańców.

Maciej Kosycarz ukończył I Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku, a w 1992 r. został absolwentem Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego.

W latach 1991–1992 pracował w prasie gdańskiej, w „Naszych Tygodnikach” i „Tygodniku Wieczór”, w latach 1993–1996 w „Głosie Wybrzeża”. W 1996 r. założył agencję fotograficzną Kosycarz Foto Press (KFP). Z archiwum agencji i codziennie aktualizowanego serwisu (liczącego ponad 200 tys. zdjęć) korzysta kilkadziesiąt czasopism z Polski i zagraniczne agencje prasowe.

W 1997 r. wraz z Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku zorganizował Pomorski Konkurs Fotografii Prasowej Gdańsk Press Photo im. Zbigniewa Kosycarza, jeden z najstarszych konkursów fotografii prasowej w Polsce.

Był twórcą wielu wystaw tematycznych, na których prezentował fotografie własne i ojca. W 2009 r. Rada Miasta Gdańska przyznała mu i pośmiertnie jego ojcu Zbigniewowi Medal Księcia Mściwoja II. Dwa lata później z rąk marszałka województwa pomorskiego otrzymał Gryfa Pomorską Nagrodę Artystyczną.

autor: Robert Pietrzak

 • Notowanie: 314, Sunday, 5 April 2020
 • 1
  Łukasz Pieprzyk
  Legiony
  Zakończenie
 • 2
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • 3
  Joey Batey
  Wiedźmin
  Toss A Coin To Your Witcher
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2020 RMF Classic