Nie żyje Colin Cantwell. To on stworzył Gwiazdę Śmierci i pojazdy z “Gwiezdnych Wojen”

Na nasze wyobrażenie o podróżach kosmicznych często wpływ mają filmy fabularne. Ogromne w tym zasługi projektantów I specjalistów od efektów specjalnych. Zmarł Colin Cantwell, człowiek, który zaprojektował Gwiazdę Śmierci, myśliwiec TIE czy X-winga. O śmierci artysty poinformowała jego małżonka Sierra Dall.

Nie żyje Colin Cantwell. To on stworzył Gwiazdę Śmierci i pojazdy z “Gwiezdnych Wojen”
Fot.Pixabay

Nie tylko „Gwiezdne Wojny”

Najsłynniejszymi projektami Colina Cantwella są liczne pojazdy kosmiczne z nakręconej w latach 80. serii oryginalnej “Gwiezdnych Wojen”, ale spod jego ręki wyszły też statki kosmiczne i efekty specjalne w takich filmach jak “2001: Odyseja kosmiczna”, “Bliskie spotkania trzeciego stopnia” czy “Gry wojenne”.

Podobno to właśnie Cantwell przekonał Stanley’a Kubricka, by nie rozpoczynał "Odysei kosmicznej” dwudziestominutową dyskusją przy stole, co pierwotnie planował reżyser. To jemu przypisuje się pomysł na słynną pierwszą kosmiczną scenę drugiego epizodu filmu.

Dzieciństwo Cantwella

Cantwell urodził się w 1932 roku w San Francisco. W dzieciństwie chorował na gruźlicę i doznał częściowego odklejenia siatkówki w oku. Żeby zapobiec atakom kaszlu, które mogły doprowadzić do całkowitego odklejenia siatkówki, a w konsekwencji utraty wzroku, Colin długi czas spędził zamknięty w ciemnym pokoju, zakuty w ciężką kamizelkę.

Kariera w NASA

Już jako nastolatek został rysownikiem, potem studiował na Uniwersytecie Kalifornii w Los Angeles, a także w Szkole Architektury Franka Lloyda Wrighta. W latach 60., zanim zaczął pracować dla filmu, pracował w NASA i Laboratorium Napędów Odrzutowych, gdzie zajmował się popularyzacją wiedzy na temat lotów kosmicznych. W 1969 roku razem z Walterem Cronkite relacjonował w telewizji CBS historyczne lądowanie Apollo 11 na Księżycu.

Droga do Hollywood

Na początku lat 70. Fleet Science Center w San Diego zwróciło się do niego o zaprojektowanie efektów specjalnych do multimedialnej prezentacji, która przedstawiała podróż przez Układ Słoneczny. Ten projekt otworzył mu drogę do współpracy z Hollywood.

Colin Cantwell napisał też dwie książki science-fiction: “CoreFires I” i “Corefires II”. W ostatnich latach cierpiał na chorobę Alzheimera. (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic
Ankieta RMF Classic