Informacje

Nie ma jak zadarskie zachody słońca

Dodano:
Nie ma jak zadarskie zachody słońca

fot.Pixabay

Wielu turystów, którzy odwiedzają Zadar, drugie co do wielkości miasto w Dalmacji, wzdycha, że nigdzie indziej w Chorwacji nie ma tak malowniczych zachodów słońca. Zachwycają ich też oryginalne instalacje na promenadzie - Morskie Organy i Pochwała Słońca.

"Zadar ma najpiękniejszy zachód słońca na świecie, piękniejszy niż w Key West na Florydzie, oklaskiwany każdego wieczoru" - powiedział Alfred Hitchcock. Reżyser odwiedził Zadar w maju 1964 r. i pomarańczowe niebo podziwiał ze swojego pokoju w nieczynnym już Hotelu Zagrzeb. Urzeczony zadarskimi zachodami słońca był też podobno Ernest Hemingway.

Gasnące promienie słońca najlepiej prezentują się z nadmorskiej promenady. W okolicy nie ma wysokich masywów górskich, a leżąca w Archipelagu Zadarskim wyspa Ugljan znajduje się daleko od lądu, co sprawia, że spektakl zachodzącego słońca trwa w Zadarze dłużej. By wprawić się w bardziej poetycki nastrój przed spotkaniem z tym cudem natury, można skosztować słynnej zadarskiej wiśniówki - maraschino.

Inną atrakcją największego miasta północnej Dalmacji są Morskie Organy (Morske Orgulje), które z pozoru wyglądają na zwyczajne schody przy promenadzie, idące do morza. Jednak pod marmurowymi płytami zamontowano pod wieloma kątami piszczałki rozmaitej długości. Niezwykła konstrukcja organów sprawia, że przechodnie mogą dosłownie usłyszeć muzykę tworzoną przez morze. Instrument wydaje niski dźwięk, gdy nadchodzi fala. Tę instalację ukończono w 2005 r.

Autor tego projektu - chorwacki architekt Nikola Basic - nieopodal stworzył również instalację Pochwała Słońca (Pozdrav Suncu). Umiejscowił ją na skraju nadmorskiego bulwaru. Składa się z trzystu szklanych płyt ułożonych w okrąg, które symbolizują słońce. Konstrukcja w ciągu dnia absorbuje promienie słoneczne, a wieczorem tworzy unikalną grę świateł. Instalacja działa od 2008 r. (PAP Life)

 • 09:33 Laura Pausini Santa Claus Is Coming to Town
 • 09:35 Dean Martin Rudolph, The Red-Nosed Reindeer
 • 09:37 Sting Gabriel's Message
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 299, Sunday, 1 December 2019
 • 1
  John Barry
  Tańczący z wilkami
  The John Dunbar Theme
 • 2
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • 3
  Łukasz Pieprzyk
  Legiony
  Zakończenie
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic