Nie chodzimy, tylko siedzimy...

18 proc. Polaków spaceruje mniej niż 10 minut w tygodniu, a blisko połowa z nas w pozycji siedzącej każdego dnia spędza ponad 5 godzin - wynika z raportu. Tymczasem Światowa Organizacja Zdrowia siedzący tryb życia uznaje jako czwartą przyczynę śmiertelności...

Nie chodzimy, tylko siedzimy...
fot.PAP/EPA

To zatrważające wyniki - zwłaszcza porównując nas do innych narodowości. Bowiem pod względem spacerowania i poziomu aktywności fizycznej w ogóle Polacy znajdują się poniżej europejskiej średniej. O tych danych dowiadujemy się z badania MultiSport Index 2019, które zostało przeprowadzone przez Kantar, na zlecenie Benefit Systems z uwzględnieniem reprezentatywnej próby 1858 mieszkańców Polski.

"Według Eurobarometru 2017 około 15 proc. Europejczyków zadeklarowało, że nie spaceruje nawet 10 minut w ciągu tygodnia. W Polsce takich osób w 2017 było 7 proc. więcej. To dużo gorzej niż w pozostałych krajach Europy" - komentuje dr Janusz Dobosz z Narodowego Centrum Badania Kondycji Fizycznej AWF Warszawa. Dodaje jednak, że u nas - w przeciwieństwie do zmian obserwowanych w Europie - odsetek niespacerujących systematycznie maleje: z 25 proc. w 2013, do 22 proc. po czterech latach (Eurobarometr 2017) i 18 proc. w chwili obecnej (Multisport Index 2019).

Okazuje się, że więcej niż chodzimy - siedzimy. Co gorsze, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) siedzący tryb życia uznała za czwartą przyczynę śmiertelności na świecie! Jak podaje, każdego roku bezruch odpowiada za 6 proc. zgonów (tj. ponad 3 miliony rocznie). Z kolei powyższe badanie wykazało, że 48 proc. Polaków w pozycji siedzącej spędza ponad 5 godzin dziennie, natomiast 16 proc. siedzi powyżej 9 godzin na dobę...

Dr Agata Mroczek, ekspert w zakresie anatomii człowieka oraz fizjoterapii w sporcie, zauważa, że połączenie pracy biurowej z ciągłym przebywaniem w wymuszonej pozycji może przyczynić się do szeregu niekorzystnych zmian w organizmie. Jakich? "Przede wszystkim należą do nich: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca drugiego typu, zakrzepica naczyń żylnych nóg (uczucie ciężkości nóg i obrzęki), zespół cieśni nadgarstka jako konsekwencja nienaturalnego ułożenia ręki podczas korzystania z komputera" - wylicza i podkreśla, że właśnie dlatego - zwłaszcza dla osób wykonujących pracę umysłową - potrzeba ruchu nabiera szczególnego znaczenia.

Warto pamiętać, że sport - choć bywa kontuzjogenny - to zdrowie. Przypomina o tym Instytut Żywności i Żywienia, który aktywność fizyczną wpisał nawet w podstawę najnowszej piramidy żywieniowej. I choć do uprawiania sportu nie zawsze potrzebne są nam specjalistyczne sprzęty, niektóre aktywności można uprawiać bez ponoszenia specjalnych kosztów, nie wszyscy z tego korzystają. Niektórzy zniechęcają się do uprawiania sportu, gdyż to za dużo zamieszania... Jednak do spacerowania nie potrzeba ani specjalistycznego ubioru czy obuwia, nie trzeba dojeżdżać na siłownię. Wystarczy wyjść z domu i ruszyć przed siebie. Po zdrowie marsz! (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic