Najnowszy film Almodovara otworzy tegoroczny festiwal w Wenecji

Najnowszy film Pedro Almodovara "Madres paralelas" otworzy 1 września tegoroczną, 78. edycję festiwalu filmowego w Wenecji - ogłosiła w poniedziałek jego dyrekcja. Reżyser oświadczył zaś z tej okazji: "urodziłem się jako reżyser właśnie w Wenecji 1983 roku".

Najnowszy film Almodovara otworzy tegoroczny festiwal w Wenecji
fot.PAP/EPA

Film "Madres Paralelas" opowiada o losach trzech matek w różnym wieku i różnych sytuacjach, w których życie codziennie odbiega od idealnego wyobrażenia o macierzyństwie.

W filmie główną rolę gra hiszpański aktor Israel Elejalde, a role matek odtwarzają Penélope Cruz, Aitana Sánchez Gijón i Milena Smit.

Almodovar zakończył pracę nad nim w czerwcu.

Hiszpański reżyser przypomniał, że po raz pierwszy pojawił się na weneckim festiwalu w sekcji "Południe, Północ" w 1983 r.

"38 lat później zostałem wezwany, by zainaugurować festiwal. Nie jestem w stanie wyrazić radości, jaki to honor i czym jest to dla mnie, by nie popaść w samozadowolenie"- stwierdził Pedro Almodovar. Dwa lata temu na Lido otrzymał Złotego Lwa za całokształt twórczości.

Festiwal potrwa do 11 września. Przewodniczącym jury głównego konkursu będzie koreański reżyser Joon-ho Bong, laureat Oscara za film "Parasite".

Lista filmów dopuszczonych do głównego konkursu o nagrodę Złotego Lwa zostanie ogłoszona tradycyjnie pod koniec lipca.