Na festiwalu w Gdyni rozdano pierwsze nagrody

Obraz "Warszawa, Holandia" w reż. Ming-Wei Chiang otrzymał w piątek wieczorem podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Nagrodę im. Lucjana Bokińca dla najlepszego filmu krótkometrażowego. Nagroda specjalna w tym konkursie powędrowała do "Pięknej łąki kwietnej" Emi Buchwald.

Na festiwalu w Gdyni rozdano pierwsze nagrody
Młoda Gala /Festiwal Polskich Filmów Fabularnych /Facebook

Laureatów konkursu filmów krótkometrażowych i nagród pozaregulaminowych ogłoszono podczas gali, która odbyła się na Nowej Scenie w gdyńskim Teatrze Muzycznym.

Spośród 25 tytułów uczestniczących w tym konkursie jury - w którym znaleźli się Agnieszka Dziedzic (przewodnicząca), Olga Bołądź i Michał Szcześniak - najwyżej oceniło "Warszawę, Holandię" w reż. Ming-Wei Chiang. Obraz uhonorowano Nagrodą im. Lucjana Bokińca.

Nagroda specjalna powędrowała do "Pięknej łąki kwietnej" Emi Buchwald, zaś wyróżnienia otrzymały "Misie Polarne" Bartosza Stankiewicza i "Być kimś" Michała Toczka.

W trakcie uroczystości poznaliśmy również zwycięzców nagród pozaregulaminowych, przyznawanych przez sponsorów, partnerów festiwalu oraz dziennikarzy.

Nagrody Stowarzyszenia Kin Studyjnych, festiwali i przeglądów filmu polskiego za granicą, jury młodych, dziennikarzy, a także nagroda za reżyserię obsady w konkursie głównym przypadły twórcom "Kosa" w reż. Pawła Maślony. Z kolei Polska Federacja Dyskusyjnych Klubów Filmowych przyznała Don Kichota obrazowi "Tyle co nic" w reż. Grzegorza Dębowskiego.

Laureatką Kryształowej Gwiazdy Elle została Kamila Urzędowska, która zagrała Jagnę w "Chłopach" w reż. Doroty Kobieli-Welchman i Hugha Welchmana. Aktorka zgarnęła również nagrodę Chopard & Kruk: Chopard Loves Cinema. Do Andrzeja Seweryna trafiła nagroda im. Heleny Modrzejewskiej, a do Nataszy Parzymies, twórczyni "Moich starych" - Nagroda Miesięcznika "Zwierciadło".

Złotym Kangurem dla filmu w konkursie głównym doceniono Kingę Dębską za "Święto ognia". Radio Gdańsk przyznało nagrodę za efekty dźwiękowe Kacprowi Habisiakowi za "Doppelgängera. Sobowtóra" w reż. Jana Holoubka oraz wyróżnienia za ten sam film dla Marcina Kasińskiego, Przemysława Kamieńskiego i Filipa Krzemienia. Fenomenem Festiwalu - tytułem specjalnym przyznawanym przez portal Interia - okazał się Bartosz Stankiewicz, twórca "Misiów Polarnych".

Rozstrzygnięcie konkursu głównego 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni nastąpi w sobotę wieczorem w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej. Uroczystość będzie transmitowana na antenie TVP Kultura.

Z Gdyni Daria Porycka

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic